2.5 Milyon yaşında ‘yeni’ bir dev keseli hayvan bulundu

Avustralya’da ,5 milyon yıl yaşında gergedan büyüklüğünde şimdiye kadar bilinmeyen dev bir keseli hayvan fosili bulundu.

Bugüne kadar hiç rastlanmamış dev keseli hayvanın iskeletleri çok iyi korunmuş durumda. Avustralyalı bilim adamları 2.5 milyon yıl önce yaşamış olduğu tahmin edilen, bugüne kadarki 3 ton ağırlığında en büyük keseli hayvanın tam ve eksiksiz bir iskeletini buldu.

Bulunan yeni fosil bir diptodona’a ait olup yaklaşık bir gergedan büyüklüğünde 3 ton ağırlığa sahip. Queensland bölgesinde çalışan paleontologlar, küçük beyinli ancak devasa büyüklükte olan bu hayvanı ilk kez gördüklerini de belirtti. 3 ton ağırlığında ve bir gergedanın kadar iri olan ‘diprotodon’, Avustralya’da tarih öncesi kalıntıların bol olduğu ıssız bir arazide bulundu.

Böyle bir keşfin ilk defa yapılması ve yaratığın iskeletinin eksiksiz olması, keşfi Avustralya’da yapılan tarih öncesi keşiflerin en önemlilerinden biri yapıyor.

Keşfi yapan paleontologlardan Prof. Sue Hand heyecanını şöyle dile getirdi: “Hepsinden daha büyüktü; Bu bütün kıtalarda yaşamış en büyük keseli hayvan. Ayrıca da çok iyi korunmuş. 2.5 milyon yıl önce yaşadığı bu ‘yeni’ hayvanın 55 bin yıl önce soyu tükendiği tahmin ediliyor. Bilimcilere göre hayvanın soyunun tükenme nedeni iklim değişiklikleri ve ilk yerleşik insanların yaşama alanını işgal etmesi olabilir.

Kaynak: Ntvmsbnc