Siyaset ve beyin yapısı arasındaki ilişki

BBC’nin yaptırdığı bir araştırmada siyasi inançlar ve beyin bölgelerinin yapısı arasında yakından ve güçlü bir ilişki olduğu sonucuna varıldı.

BBC Radyo 4’te yayımlanan sabah programı Today ve Wellcome Vakfı tarafından finanse edilen araştırmada, beyindeki iki bölgenin sağ ve sol siyasi inançlarla yakından ilişkili olduğu tespit edildi.

Araştırma, Today programının misafir editörü aktör Colin Firth’in isteği üzerine Londra Tıp Fakültesi’ndeki Bilişel Nörobilim Enstitüsü’ndeki bilimadamları tarafından yapıldı.

Araştırmacılar 90 öğrenciye siyasi değerleri ve inançlarını sordu.

Daha sonra, yanıtlar öğrencilerin beyin tomografisi sonuçlarıyla karşılaştırıldı.

Çalışmada, beynin iki bölgesinin büyüklüğü ve siyasi inançlar arasında güçlü bir ilişki olduğu sonucuna varıldı.

Farklı bölgeler gelişiyor

Kendilerini liberal ya da solcu diye tanımlayanların beyninin ön kısmındaki gri maddenin önemli derecede daha kalın olduğu görüldü.

Gri madde, birbirine sıkı sıkıya bağlı beyin hücresi kütlelerinden oluşuyor. Görme, duyma, duygular, hafıza, konuşma ve kas kontrolü gibi işlevlerde rol oynuyor.

Sağcı ya da muhafazakar olduklarını söyleyenlerin beyninde ise duygusal süreçlerle ilgili bölümü olan amigdal bölgenin daha büyük olduğu tespit edildi.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Profesör Geraint Rees, sonuçların heyecan verici olduğunu ve sosyal değerlerle beyin arasındaki ilişkiye dair önemli sorular gündeme getirdiğini söyledi.

Ancak, ‘Beyin yapısı mı siyasi inançları belirliyor, yoksa siyasi değerler mi beyni şekillendiriyor?’ sorusu hala yanıtsız.

Kaynak: BBC Türkçe

Reklamlar