Timsahlar yaşayan fosil mitini bertaraf etti

Yeni fosil bulgular timsahların artık yaşayan fosil olarak nitelendirilemeyecekleri sonucunu ortaya çıkarıyor.

Şimdiye kadar Crocodilia ailesi mensubu timsahların tarih öncesi çağlardan bu yana pek az değiştikleri düşünülüyordu. Ancak, yeni fosil analizleri modern timsahların gerçekten çok farklı bir gruptan evrimleştiğini göstermekte. Timsahların son keşfedilen eski ataları arasında küçük kedi benzeri türler ile dev “süper timsahlar”ın yanında basık burunlu ve otçul beslenen bazı türler de bulunmakta.

Gövde Yapısı

Modern timsahlar, uzun burunları, güçlü kuyruk ve kuvvetli çeneleriyle su ortamlarına adapte olmuşlardır. Ancak genel kanının aksine, bilim insanları timsahlar, aligatorgiller ve Hint gavyalilerin (Hindistan timsahları) temel gövde yapılarının, farklı vücut şekillerine sahip olan tarih öncesi çeşitli sürüngen gruplarından evrimleştiğini ileri sürüyorlar.

10 yıl önce Madagaskar adasında ilk sıradışı timsah Simosuchus clarki keşfedildiğinden beri paleontologlar bu fosili kurtarmak için yoğun uğraş verdiler. Bir 10 yıl sonra daha araştırmacılar neredeyse eksiksiz bir iskelet elde edebilmişler ve bu fosilin analizi modern timsahların evrimi hakkındaki tartışmaları tekrar alevlendirmişti.

 

Görsel: Sol  Dr. Buckley tarafından bulunan Simosuchus clarki fosili / Sağ – Simosuchus clarki canlandırması

Omurgalılar Paleontolojisi Araştırma Derneği’nin son çalışmasının eş editörü olan Nathan J. Kley, iskeletin “özellikle kafatası ve alt çenesinin tamamen korunmuş” olduğunu söylüyor. Kley aynı zamanda, “çok iyi korunmuş olan fosil üzerinde uyguladıkları yüksek çözünürlüklü CT taramalarının canlının kafatası iskelet yapısının daha iyi belirlenmesine olanak tanıdığını, bunun yanında hem dahili hem de harici olarak, en küçük sinir ve kan damarı yolları da dahil olmak üzere en olağanüstü ayrıntıları da açığa çıkardığını” sözlerine ekliyor.

Tank Benzeri

Bulunan Simosuchus clarki fosili diğer timsahlardan sivri olmayan burun yapısı, kısa kuyruk ve “tank benzeri” bir beden ile büyük ölçüde ayrılmakta. Araştırmacılara göre sürüngenin kısa çene yapısı, zayıf ve yaprak şeklindeki dişleri onun modern timsahların yaptığı gibi avını su kenarından alabilmesine olanak sağlamıyordu. Bunun yerine araştırmacılar, tarih öncesi timsahın iç kısımlarda yaşadığı ve yarı kurak otlak bir habitatta bitki örtüsünden beslendiğini ileri sürüyorlar.

Araştırmacılar Simosuchus clarki’yi yaklaşık 66 milyon yıl önce yaşamış fosilleşmiş timsahlar grubunun “en acayip” üyesi olarak tanımlıyorlar. Bu yıl Tanzanya’da çalışma yapan paleontologlar aynı zamanda memeli dişlerine benzeyen küçük timsah benzeri canlılara ait fosiller de ortaya çıkardılar.  Bulunan kedi benzeri timsahların diş yapıları, modern timsahların sahip olduğu ve yırtma-parçalama işlevini gören konik biçimli diş yapısından farklılık gösteriyor.

Bunlara ek olarak, 2001 yılında keşfedilen 8 tonluk bir dev timsaha ait olan korunmuş bir fosilin bulunması timsahlar hakkındaki tüm bu tartışmaları tekrar güncelleştirdi.

Kaynak: BBC

Reklamlar