Tyrannosaurus ailesi büyüyor

Tyrannosarus cinsi dinozorlarla akraba olduğu öngörülen yeni dinozor fosili, bir ilk olarak tek pençeli ayaklara sahip.

İki ayakları üzerinde yürüyen ve çoğunluğu etçil teropod grubu dinozorlara yeni bir üye daha katıldı. Fakat bugüne kadar bulunan diğer tüm teropodlardan farklı olarak bu dinozor sadece tek bir pençeye sahip.

Çin’den araştırmacılar, Tyrannosaurus ile akraba olan bu bir metrelik minyatür avcıya Linhenykus monodactylus bilimsel ismini verdiler.

Bugünkü kuşların atası olduğu düşünülen teropodlar el ve ayaklarında genellikle üçer adet pençe taşıyor. Bir istisna olarak Tyrannosaurus gibi bazı dinozorların ellerinde iki pençe bulunabiliyor. Bu açıdan yeni dinozor da, sahip olduğu tek pençeyle bir ilki oluşturuyor. Tek bir pençenin, özellikle böcekler gibi çeşitli canlıların toprak altındaki yuvalarına ulaşmak üzere eşelemeye yönelik özelleşmiş olabileceği öngörülüyor.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Paleontoloji Birimi’nden Jonah Choiniere, ortaya çıkardıkları buluntuya yönelik olarak, diğer parmaklarının bulunmamasının dinozorun doğal seçilim baskısına maruz kalmadığının bir göstergesi olabileceğini söylüyor, “balinalar ve yılanlardaki bacaklar, evrimsel süreç içinde ortadan kalkıp, daha sonrasında tekrar belirebilirler.”

Linhenykus buluntuları, Moğolistan ve Çin sınırındaki 84 ila 75 milyon yıllık kayalar içinden çıkarılmış. Omur kemikleri, ön ayak, kalça kemiği ile arka bacakları, iskeletin bulunabilen parçalarını oluşturuyor.

Özgün bilimsel makaleye ulaşmak için tıklayın