238 milyon yıllık yeni bir yırtıcı fosili

Yaklaşık 6 metre uzunluğunda ve 408 kilogram ağırlığında olan hayvanın dinozorlardan çok daha önce yaşadığı tahmin ediliyor. Prestosuchus chiniquensis adı verilen yaklaşık 6 metre uzunluğunda ve 408 kilogram ağırlığında olan hayvanın dinozorlardan çok daha önce yaşadığı tahmin ediliyor. Bulunan fosilin Triasik döneme ait olduğu tespit edildi.

Sürüngenler ailesinin bir üyesi olduğu belirlenen hayvanın 200 ila 250 milyon yıl önce yaşanan Triasik döneme ait olduğu tespit edildi.Gerçekleştirilen yeni keşfin, bilim insanlarına hayvanların uzun yıllar boyunca nasıl göç ettiklerine dair fikir verebileceği kaydedildi.

Hayvanın özellikleri itibariyle timsahın atası olduğu da iddia ediliyor.

Yeni bulunan Prestosuchus chiniquensis, nesli tükenmiş bir takson olan Prestosuchidae ailesi içinde yer alan diapsid sürüngenlere (Diapsida) dahil edilmektedir. Prestosuchus dört ayak üzerinde ilerliyor ve yaklaşık 5 metreye ulaşan boyuyla kendisiyle aynı dönemde, Güney Amerika kıtasında yaşayan ve bilinen en eski etçil dinozorlar olan Eoraptor ve Herrersaurus’lardan daha da büyüktü.

Prestosuchus daha büyük bir kafatası yapısına sahip olup buna karşın yanlara doğru eğrilen ve daha yassı özellikler gösteren dişleri ise az sayıda idi.

Kaynak: Milliyet