Vücuda girdikten sonra HIV’i anında tespit etmek mümkün mü?

AİDS hastalığına yol açan HIV vücuda girdikten sonra testlerde saptanabilir düzeye ulaşması zaman aldığından dünyada vücuda giren HIV’i aynı gün tespit eden bir yöntem henüz bulunmamaktadır.  Bu anlamda kandaki yeni enfekte olmuş HIV 13 günlük pencere, yani kuluçka döneminde olduğu için bu dönemde fark edilemiyor ve HIV’in tespit edilebilirliği mümkün değildir. 13 günlük bu kuluçka döneminde kan test edilse bile HIV’in varlığı tespit edilememektedir.

HIV Animasyon

Vücuda geçtikten sonra bir proteine girerek çoğalan HIV virüsü partikelleri ancak hücre içine girip kendi proteinlerini sentezlemeye başladıktan sonra tanınabilmektedir. Yasal olarak yapmak durumunda olunan en gelişmiş eliza testleri ile bu süre 13 gündür.

Buna rağmen HIV virüsünü tespit etmek için Eliza testlerinden daha hassas olan moleküler testler de bulunmaktadır.  Ancak bunlar pahalı testler olduğu için tarama amaçlı kullanılmamaktadır. Buna karşın halihazırda hasta olan kişilerde ve hastalığın ağır giden seyrine göre acil olan durumlarda virüsün genetik yapısını, özelliklerini, vücuttaki düzeyini veya yoğunluğunu belirlemek için yapılır.

HIV virüsünün vücuda girdikten sonra DNA’sını hücrenin DNA’sına yapıştırdığı biliniyor. Virüsün kendini tespit ettirecek kadar çoğalması için geçmesi gereken süre bu en hassas moleküler test etme yöntemnde bile dünya literatüründe 10 gündür.

Kan bağışı gibi tıbbi alanlarda kan kontrol edilmek üzere 3’e ayrılmaktadır. Belirli sürelerde saklanabilen kan örneklerinde bu süre plazmada 2 yıl, eritrositte 42 gün, trombositte ise 5 gündür. 5 günlük kan örneklerinde özellikle sıkıntı yaşanır. Çünkü HIV vücuda girdikten sonra hemen çoğalmak için hücreye girer ve kan, test edilse bile hücre içine girdiği için HIV’in varlığı tespit edilemiyor.

Ntvmsbnc

Reklamlar