ABD okullarında ‘Akıllı tasarım’ yasaklandı

ABD’de bir federal mahkeme, okullarda biyoloji derslerinde “Aklıllı tasarım” adı verilen teorinin okutulmasını yasakladı. Bu kavram, yaradılışın büyük bir güç tarafından yönlendirilmesini ifade diyor.
Charles Darwin
Laik kesimler karardan memnun

Dava, Pensilvanya’nın Dover kasabasında velilerle okul yönetimi arasındaki anlaşmazlığın sonunda federal mahkemeye geldi.

Okul yönetimi, yaratılışın sadece Darwin’in evrim teorisiyle açıklanamayacağını bu nedenle derslerde Tanrı’nın adı geçirilmeden “güçlü bir varlık”tan sözedilmesi gerektiğine karar vermişti.

Velilier de akıllı tasarım kavramından söz edilmesinin biyoloji dersini din dersine çevireceğini bunun da anayasada din ve devlet işlerini ayıran düzenlemeye aykırı olduğunu savunmuştu.

Akıllı tasarım teorisi bazı eyaletlerde müfredata alınmıştı. Federal mahkemenin kararı, bu eyaletler için emsal teşkil edecek.

Akıllı tasarım -ki Başkan Bush’un da okutulmasında bir beis görmediğini söylediği bir kavram – doğrudan ”Tanrı insanı yarattı” demiyor ama, yaradılışın bir güç tarafından ‘yönlendirilmesini’ ifade ediyor.

Kararı alan mahkemenin yargıcı John Jones, yeni terimlerin kisvesi altında dinci bir gündemin gizlendiğine karar verdi.

Karar, ABD’de dindar muhafazakar kesime indirilen ciddi bir darbe olarak nitelendiriliyor.

Birleşik Laik Amerikalılar adlı örgütten Rob Watson, ”bir zafer kazandıklarını” söyledi. Watson şöyle devam etti:

“Bu kararın çok önemli etkileri olacağını sanıyorum. Kamuya ait okullarda ”akıllı tasarım”ın okutulması için bastıran köktendincilerin bu ülkede evrim teorisine yönelttikleri saldırılar bizim için gerçek bir problemdi. Bu kavram -akıllı tasarım- sonuç itibariyle dini bir kavram. Bilimsel hiçbir temeli yok. Ve federal bir mahkeme bugün bunu resmen açıkladı.

“Akıllı tasarımın bilimsel bir yanı olmadığına ve dolayısıyla derslerde de bir yeri olamayacağına hükmetti. Diğer eyaletlerde de köktendincilere karşı mücadele verirken, bu mahkeme kararının çok işimize yarayacağını düşünüyorum.”

BBC