ABD’de Evrim Teorisi zaferi

ABD’de bir federal mahkeme, okullarda biyoloji derslerinde “Aklıllı tasarım” adı verilen teorinin okutulmasını yasakladı. Bu öğreti, evrenin ve canlıların tanrı tarafından yaratıldığını ifade eden din temelli açıklamalara daha yakın.
Charles Darwin
Laik kesimler karardan memnun

Dava, Pennsylvania’nın Dover kasabasında velilerle okul yönetimi arasındaki anlaşmazlık ardından federal mahkemeye gitmişti.

Okul yönetimi, yaradılışın yani evrenin ve içindeki herşeyin ortaya çıkışının sadece Darwin’in evrim teorisiyle açıklanamayacağını, bu nedenle derslerde Tanrı’nın adı geçirilmeden “güçlü bir varlık”tan sözedilmesi gerektiğine karar vermişti.

Veliler de akıllı tasarım kavramından söz edilmesinin biyoloji dersini din dersine çevireceğini, bunun da anayasada din ve devlet işlerini ayıran düzenlemeye aykırı olduğunu savunmuştu.

Akıllı tasarım teorisi bazı eyaletlerde müfredata alınmıştı. Federal mahkemenin kararı, bu eyaletler için emsal teşkil edecek.

Başkan Bush’un da okutulmasında bir beis görmediğini açıkça ilan ettiği “akıllı tasarım” kavramı doğrudan doğruya ”Tanrı evreni ve insanı yarattı” demiyor ama, yaradılışın büyük ve gizemli bir güç tarafından ‘yönlendirilmesini ifade ediyor.

Kararı alan mahkemenin yargıcı John Jones, yeni terimlerin kisvesi altında dinci bir gündemin gizlendiğine karar verdi.

Karar, ABD’de dindar muhafazakar kesime indirilen ciddi bir darbe olarak nitelendiriliyor.

Birleşik Laik Amerikalılar adlı örgütten Rob Watson, ”bir zafer kazandıklarını” söyledi. Watson şöyle devam etti:

“Bu kararın çok önemli etkileri olacağını sanıyorum. Kamuya ait okullarda ”akıllı tasarım”ın okutulmasında ısrar eden köktendincilerin bu ülkede evrim teorisine yönelttikleri saldırılar bizim için gerçek bir problemdi. Bu kavram -akıllı tasarım- sonuç itibariyle dini bir kavram. Bilimsel hiçbir temeli yok. Ve federal bir mahkeme bugün bunu resmen açıkladı.

Mahkeme akıllı tasarımın bilimsel bir yanı olmadığına ve dolayısıyla derslerde de bir yeri olamayacağına hükmetti. Diğer eyaletlerde de köktendincilere karşı mücadele verirken, bu mahkeme kararının çok işimize yarayacağını düşünüyorum.”

BBC