Darwin’in 200. yaş günü

Dünyada başta bilim insanları olmak üzere milyonlarca kişi, Evrim Teorisi’ni bulan İngiliz bilim adamı Charles Darwin’in 200. yaş gününü anıyor.
Charles Darwin
Charles Darwin 1809’da doğmuştu

İngiltere’de, Darwin’in 200. yaş günü anısına hatıra pulları basıldı.

Charles Darwin’in 1859’da kaleme aldığı kitabı Türlerin Kökeni, 20 yıllık bir çalışmanın ürünüydü ve Evrim Teorisi’ni anlatıyordu.

Kitap, yayımlandığı andan itibaren özellikle Hıristiyan çevrelerde büyük tartışma yaratmıştı.

Zira Charles Darwin, İncil’in “Tanrı dünyayı yedi günde yarattı” söylemine karşı çıkıyor; “Evrim, doğal seleksiyon sürecinin bir sonucudur” diyordu.

“Çevrelerine en iyi uyum sağlayan hayvan türleri daha çok hayatta kalır, ürer ve bu avantajlarını kendilerinden sonraki kuşağa geçirirler; böylece de zamanla türler evrilir ve değişir” diye de ekliyordu Darwin…

İngiliz bilim adamı, insanların kökeninin de muhtemelen maymunlardan evrildiğini savunuyordu.

Bu görüşler dindar çevrelerin hâlâ muhalefetiyle karşılanıyor ve evrim teorisi kimilerince Tanrıtanımazlık olarak addediliyor.

Öte yandan Charles Darwin’in 200. yaş günü vesilesiyle ayrıca, Darwin’in araştırmalarının büyük bölümünü yaptığı Galapagos Adaları’nın geleceğine yönelik kaygılar da dile getirildi.

Zira Galapagos Adaları’nı ziyaret eden turistlerin sayısı son 20 yılda, dört katına çıkmıştı.

Charles Darwin’in teorisine kanıt olan dev kaplumbağaları, deniz iguanalarını görmek için her yıl rekor sayıda turist adayı ziyaret ediyor.

Darwin Vakfı, bu turist akınının devam etmesi halinde, adadaki vahşi yaşamın onarılmaz zarar göreceğini söylüyor.

BBC