Evrim Teorisi hâlâ bilimin gözdesi

Amerika’da yayımlanan bilim dergisi Science 2005 yılını kapatırken, yılın en önemli bilimsel çalışmaları listesinin ilk sırasını Evrim Teorisi’ni temel alan araştırmalara verdi.
Science dergisinin son sayısı
En itibarlı bilim dergilerinden biri

Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Science her yılın sonunda o yılın en değerli 10 bilimsel çalışmasını seçiyor.

Bu yıl evrim teorisinden şu ya da bu şekilde yararlanan ve onun ayrıntılarını derinleştiren bir kaç çalışma birinciliği paylaştı.

Science dergisinin tercihleri tam da Amerika Birleşik Devletlerinde konunun hararetle tartışıldığı bir döneme rastlaması bakımından anlamlı.

ABD’de bir mahkeme geçen hafta Pennsylvania eyaletinde sınıflarda, evrenin ve canlıların ortaya çıkışını dini kuramlara yakın bir anlayışla açıklayan Akıllı Tasarım adlı teorinin okullarda öğretilmesini yasakladı.

Akıllı Tasarım’ın savunucuları evrenin ve canlılara ilişkin bir çok şeyin evrimle açıklanamıyacak kadar karmaşık ve anlaşılmaz olduğunu söylüyorlar. Onun için de varolan herşeyin ortaya çıkışında, doğa üzeri ve akıllı bir gücün rolü olması gerektiğini savunuyorlar.

Science dergisinin “yılın en önemli araştırmaları” listesinde birinciliği paylaşan çalışmalara gelince:

Şempanzenin gen haritasının çıkarılması, 1918’de dünyayı kırıp geçen bir grip virüsünün labaratuarda yeniden üretilişi, ve Avrupa’da bir kuş türünün iki ayrı bölgede nasıl evrilip iki ayrı türe dönüştüğü üzerine bir çalışma.

“Ölçütler tamamen bilimsel”

Science dergisinin yayın yönetmeni Colin Norman, yılın en önemli araştırmaları listesini hazırlarken tamamen bilimsel ölçütler kullandıklarını, Akıllı Tasarım konusu etrafında dönen tartışmalardan etkilenmediklerini söylüyor.

Clint
Birinciliğe layık görülen çalışmada DNA haritası çıkarılan şempanze Clint

“Fakat” diye ekliyor Norman, “devam eden tartışmalar kuşkusuz bu konunun daha çok farkında olmamızı sağladı”.

Colin Norman, dergide yaptıkları tercihlerle, kamuoyuna ve bilim insanlarına bir de mesaj göndermeyi umduklarını söylüyor:

“Evrim Teorisi üzerinde yapılan çalışmalar kamu sağlığı açısından ve herşeyden önce insanlar olarak kim olduğumuzu daha iyi anlamamız bakımından büyük önem taşıyor”.

Norman şöyle örnekliyor:

“Örneğin şempanzeler ile insanların gen haritaları arasındaki farkları inceleyen uzmanlar bir çok hastalığın genetik sebeplerini ortaya çıkarabilir. Ya da 1918 grip salgınının virüsünün yeniden üretilmesi bundan sonra karşılaşabileceğimiz grip türlerine daha hazırlıklı olmamızı sağlıyabilir”.

Robotlar

Titan'ın yüzeyi
Huygens’in Titan’ın yüzeyinden gönderdiği bir resim

Science dergisinin önemli çalışmalar listesinde uzayda robot kullanarak yapılan araştırmalar ikinci sırayı alıyor.

Burada özellikle 14 Ocak 2005 tarihinde Satürn’un ayı Titan’a iniş yapan Huygens aracı öne çıkarılmış.

Huygens, iniş sırasında hasar görmekle birlikte şimdiye kadar Dünya’dan en uzak mesafeye iniş yapan robot olması bakımından uzay bilim çalışmalarında önemli aşamayı ifade ediyor.

Huygens tarafından paraşütle Titan’ın yüzeyine inişi ve ayın buzlu yüzeyine yerleştiği sırada toplanan bilgiler dünyanın bundan 4 milyon 600 bin yıl kadar önce neye benzeyebileceğine ilişkin ipuçları içeriyor.

BBC