Evrim teorisine göre neden dans ederiz?

Dans pistinde maharetli birinin ilgi topladığı zaten bilinir. Ama her gece milyonlarca kere dans pistinde kanıtlanan bu gerçek şimdi bilimsel olarak da açıklanabiliyor.
Danseden bir çift
Simetri dans pistinde en çok puan toplayan özellik

Uluslararası bilim dergisi Nature’da yayımlanan bilimsel bir araştırma, özellikle simetrinin önemine işaret ediyor ve simetrik hareketler yapan insanların hem dans pistinde, hem de aşk hayatında daha başarılı olduğu sonucuna varıyor.

Araştırmayı yapan ABD’deki Rutgers Üniversitesi’nden bir grup akamedisyen, danseden insanların, yüzlerini göstermeden, sadece hareketlerini filme almış.

Jamaica’dan tam 183 dansçının hareketleri incelenmiş.

Her bir dansçıya, kamera karşısında bir dakika dansetmeleri söylenmiş.

Sonra filme alınanlar arasında “en simetrik hareket etme” ölçütü esas alınarak en iyi ve en kötü yirmişer kişi belirlenmiş.

Kullanılan özel kameralar insanların vücut hatları ya da yüzlerini göstermeyip, sadece hareketlerini kaydettiğinden bu sıralamada dansedenlerin fiziksel güzelliğinin rol oynaması söz konusu olmamış.

Daha sonra bu seçilen en iyi ve en kötü yirmişer dansçıya ait filmler 155 kişiye gösterilmiş.

Nature dergisinde araştırmanın bulgularını anlatan Dr. William Brown, simetrik danseden kişilerin özellikle de kadınlar tarafından daha cazip bulunduğunu yazıyor.

Brown böylece kadınların, birlikte çocuk sahibi olacakları erkekleri seçerken erkeklerden daha titiz oldukları tezinin güçlendiğini kaydediyor.

İlkel insan toplumlarındaki ölçülere gitmek gerekirse, simetrisi iyi olan insanların daha iyi koşacağı, yani hem kendisini vahşi yaratıklardan daha iyi koruyabileceği hem de daha iyi avlanabileceği sonucuna varılabilir.

İşte uzmanlar kadınların bu nedenlerle kendilerine başarı olasılığı daha yüksek eşler seçme güdüsünün, bugün dans pistine yansıdığı inancında.

Darwin yine haklı çıktı

Aslında dansın, insanlarda da tıpkı hayvanlar dünyasındaki benzerleri gibi, eş aramaya dair işgüdüsel bir dışavurum olduğu ilk olarak Charles Darwin tarafından ortaya atılmıştı.

Amerikalı araştırmacılar da uzun çalışmalardan sonra aynı sonuca varıyorlar.

Fakat hala bazı bilinmeyenler var dans ile cinsel cazibenin ilişkisi konusunda.

Örneğin, çalışmayı yürütenler, simetri ile birlikte, koordinasyon, karmaşık hareketler yapabilme ve ritme uyum kaabiliyetlerinin bu cazibe üzerinde ne kadar etkili olduğunu tam olarak bilemiyorlar.

Nature dergisindeki makaleye göre, Amerikalı uzmanlar bundan sonra aynı grup insanla yapacakları yeni bir araştırmayla, danstaki başarıyla doğrudan doğruya çocuk sahibi olma bakımından başarılı olma arasındaki bağı araştıracaklar.

BBC

Reklamlar