Vatikan’da Darwin konferansı

Roma’da bugün başlayan bir konferansta, dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanları, filozoflar ve teologlar evrim teorisi ile yaradılış teorisi arasındaki ilişkiyi tartışacak.
Türlerin Kökeni'nin ilk baskısı ve evrim teorisi anısına 2 sterlinlik madeni para
“Türlerin Kökeni”nin 150. yıl dönümü nedeniyle dünya genelinde çeşitli etkinlikler yapılıyor

Vatikan’ın düzenlediği beş günlük konferans, Charles Darwin’in evrim teorisini anlattığı “Türlerin Kökeni” isimli kitabının yayımlanmasının 150. yıl dönümü münasebetiyle yapılıyor.

Roma’daki Gregorian Üniversitesi’ndeki konferansta, evrim teorisi ile Katolik öğretinin bağdaşıp bağdaşamayacağı hakkındaki görüşler dile getirilecek.

İlk insanın nasıl dünyaya geldiğiyle ilgili olarak, evrim teorisi İncil’in öğretileriyle çelişiyor.

Bu nedenle, kiliseler Charles Darwin’e karşı düşmanca bir tutum izliyorlar.

Buna karşın, Katolik Kilisesi Darwin’i hiç kınamadı.

Papa II. Jean Paul, evrimin basit bir hipotezden öte olduğunu söylemişti.

Ancak Katolik Kilisesi, teorileri ve devrimci fikirleriyle dini inanışı sorgulayan bir diğer önemli bilim adamına karşı çok sert tepki göstermişti.

İtalyan astronom Galileo, Katolik Kilisesi tarafından kınanmış ve susturulmuştu.

Vatikan, bu yıl içinde, Galileo’yla ilgili de bir akademik toplantı yapmayı planlıyor.

Vatikan’ın düzenlediği konferanslarda, Darwin’in ve Galileo’nun çalışmalarının yeniden değerlendirilmesi amaçlanıyor.

2006 yılında Katolik dünyasının önde gelen isimlerinden biri ve Papa XVI. Benediktus’un eski bir öğrencisi olan Kardinal Christoff Schoenborn, Darwin’in doğal seleksiyon teorisinin Hristiyan inanışıyla uyum göstermediğini söylemişti.

Amerikalı biyolog Prof. Francisco Ayala’nın, konferansta, yaradılışçıların “akıllı tasarım” teorisinin yanlışlarla dolu olduğunu söylemesi bekleniyor.

“Organizmaların tasarımı zeki bir mühendisten beklenecek gibi bir durumda değil. Kusurlu ve daha da kötüler.” diyen Ayala, “Arızalar, işlev bozuklukları, tuhaflıklar, israf ve zulüm dünyayı istila ediyor” görüşünde.

BBC