Çin’den insan evrimiyle ilgili yeni bir fosil

Çinli arkeologların, başkent Pekin yakınlarında Pekin Adamı kalıntılarının bulunduğu Zhoukoudian`in civarındaki bir mağarada ortaya çıkardığı fosillerin, insan evrimiyle ilgili araştırmalara çok değerli malzeme sunduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta araştırmacılar, Beijing`in 50 km güneybatısındaki Zhoukoudian bölgesinde yeni bir mezar buldular. Burası geçen yüzyıl bilimcilerin Pekinli Adam`ı buldukları yerdi: Homo Erectus fosilleri, çeşitli ilkel alet kalıntıları ve Buzul Çağı`na ait bazı hayvanların kemikleri ile birlikte.

Yeni kazı, bu bölgeyi stabilize etmek ve Pekinli Adam`ın bir avcı mı yoksa leş yiyicisi mi olduğu ve homininlerin ateşi kullanmayı başarıp başarmadıkları ile ilgili tartışmalara bir açıklık getirme amacını güdüyordu. Iowa Üniversitesi`nden paleoantropolog Russell L. Ciochon uzun yıllardır Zhoukoudian`ın değerli bir paleontoloji alanından çok bir türbe gibi görüldüğünü belirtmektedir.

Pekinli Adam`ın (artık ismi Çin`de Beijing Adam`ı olarak anılmaktadır) tarihsel bir öyküsü vardır. Avrupalı bilimciler 1920`lerde buradaki bir tepede birkaç antik diş buldular. Daha sonra 1929`da Pei Wenzhong şaşırtıcı bir keşif yaparak neredeyse bütün halinde bir kafatası buldu.

700 BİN YAŞINDA

1937`deki Japon istilasında kadar Pei ve diğer bilimciler II. Dünya Savaşı sırasında kaybolan beş adet farklı kafatası parçası da dahil olmak üzere, 200 kadar kemik parçası daha ortaya çıkardılar. Mart ayında Nature dergisinde yayımlanan, Gao Xing ve meslektaşlarının çalışmasında Pekinli Adam`ın yaşı 680-780 bin yıl olarak belirtilmiştir ki bu tarih geçmişte düşünüldüğünden 200 bin yıl daha eskiye uzanmaktadır.

Yeni kazı alanı bölgenin batısında 20 metrekarelik bir alandır ve 40 H. Erectus kalıntısı daha saptanmıştır. Ekibin başı olan Gao bölgeyi stabilize etmek için araştırmacıların tehlikeli tırmanışlar yapmak zorunda kaldıklarından bahsetmektedir. Kazıların ekim ayına kadar devam etmesi planlanmaktadır.

Birgün 6 Temmuz 2009

Reklamlar