Gürcistan’dan insanın evrimi ile ilgili yeni fosiller

Gürcistan`da `Afrika dışında bugüne kadar bulunan en eski insan iskeletleri` olma sıfatını taşıyan kafatasları, insanın atalarının Afrika`dan Avrasya`ya sanılandan 800 bin yıl önce göç ettiğini ortaya çıkardı

Gürcistan`da Tişis`e iki saat mesafedeki kazı alanında ortaya çıkarılan ve yaklaşık 1.8 milyon yaşında olduğu öne sürülen sekiz iskelet, modern insanın atası sayılan ilk insanların sanıldığından 800 bin yıl önce Afrika`dan göç etmeye başladığını gösteriyor. Yeni bulgular ışığında evrim sürecinin tarihlerini gözden geçiren uzmanlar, ilk insanların keşif amacıyla Afrika dışındaki bölgelere göç edip daha sonra Afrika`ya dönmüş olabileceğini belirtiyor.

`EVRİMSEL SÜREÇ` MOLASI

İlk insanların modern insana evrilmesinin Afrika`da başladığı, bu sürecin geç aşamalarında ikinci bir göç dalgasıyla kıtayı terk ederek Orta Doğu üzerinden Avrupa`ya ve Doğu`ya yayıldıkları biliniyor. Bölgede bulunan kafatasları, çene kemikleri, kol ve bacak kemiği parçalarının, insanın atalarının, Afrika`dan Avrasya`ya daha önce sanılandan yaklaşık 800 bin yıl önce göç ettikleri ve tekrar Afrika`ya dönmeden önce burada uzun bir evrimsel süreç geçirdikleri fikrini verdiği kaydedildi.

MODERN İNSANIN YOLCULUĞU

Homo erektusların Afrika`dan bölgeye yaklaşık 1 milyon yıl önce göç eden ilk insanlar olduğu düşünülüyordu. Bilimsel bulgulara göre ilk insan ırkı sayılan Homo habilis 2.5 milyon yıl önce Afrika`da evrildi. Yüzbinlerce yıllık evrim sürecinde bunlar daha uzun ve atletik olan Homo erectus`a evrilerek hareket özelliklerini arttırdı ve Afrika dışına dalgalar halinde göç etmeye başladı. Göç eden Homo erectus kafileleri Avrupa ve Asya`da farklı bölgelere yerleşti. Ancak Afrika dışındaki bu gruplar zamanla yok oldu, anavatanda kalanlar ise evrimini sürdürerek modern insana dönüştü ve 120 bin yıl kadar önce Avrasya`ya ikinci bir göç dalgası başladı.

Homo erectuslardan daha ilkel `homininler`

Gürcistan Ulusal Müzesi`nin müdürü profesör David Lordkipanidze, iki erkek ve 3 kadının kalıntılarından oluşan fosillerin, modern insanın öncüsü `homo erektus`un ilk örnekleri olduğunu söyledi. Lordkipanidze, insan kalıntılarının yanında taştan aletler ve hayvan kemiklerinin bulunduğu, bunun, bu insanların eti yemek için hazırladıkları anlamına gelebileceğini kaydetti.

David Lordkipanidze, `homininler` adı verilen bu insanların, homo erektuslardan daha ilkel göründüğünü, beyinlerinin homo erektuslarınkinden yüzde 40 daha küçük ve boylarının da daha kısa olduğunu bildirdi. Alet yapımı konusunda gelişmiş oldukları görülen, yüksek sosyal ve bilişsel kabiliyetlere sahip homininlerin bacaklarıyla kaval kemiklerinin, bugünün insanına çok benzediği ve bu ilk insanların iyi koştuğunun sanıldığı kaydedildi. Kafataslarından birinin sahibinin yaşamı boyunca tüm dişlerini kaybettiği, buna rağmen hayatta kalmayı başardığı, bu durumun da karşılıklı bakıma dayalı bir sosyal organizasyonun varlığı fikrini verdiği bildirildi.

Ntvmsbnc, CNN Türk