Avrupalı aslında Afrikalı’ymış

Romanya’da bulunan kafatasının ardından bilimadamları bu türün o dönem Avrupa’sındaki Neandertal ile Homo sapiens’in bir karışımı olduğu görüşünde birleşiyor.

Mağarabilimcilerin Romanya’daki bir araştırmasında, Karpat dağlarının güneybatısındaki bir mağarada buldukları yarım kafatası bütünlenerek, ait olduğu 35 bin yıl önce yaşamış olan insanın baş ve yüz yapısı modellendi. Kafatası sahibininn cinsiyetinin belirlenemediği açıklandı. Ünlü Britanyalı sanatçı Richard Neave tarafından ve killden yapılan model büstü oluşturmayı olanaklı kılan kafatası, radyokarbon analizi sonucu, MÖ 32. bin ile 34. bine tarihlendi.
Bilimciler, o dönem Avrupa’sında Neandertallerin modern anatomisi olan Homo sapiens’le birlikte yaşadığını açıklamıştı.

Avrupa’daki modern insan Afrika kökenli
Romanya’da bulunan kafatasının ardından bilimciler bu türün Neandertal ile Homo sapiens’in bir karışımı olduğu görüşünde birleşiyor. ABD Missouri’deki Washington Üniversitesi’nden Antropoloji Profesörü Erik Trinkaus, çene yapısından hareketle, iskeletin, doğrudan en eski ve ilk Homo sapiens olduğunu öne sürmenin mümkün olduğunu ifade etti.
Öte yandan, buluntu ile ilgili haberi ilk yayınlayan BBC, kafatasını konu alan The Incredible Human Journey / İnsan’ın İnanılmaz Yolculuğu adlı bir de belgesel yaptı.

Taraf