İnsan orangutana mı yoksa şempanzeye mi daha yakın?

Pittsburg Üniversitesi ve Buffalo Müzesinin ortak yürüttü bir çalışmanın sonucunda araştırmacılar DNA kanıtlarına dayanarak insanın en yakın akrabasının şempanze olduğunu iddia etmenin “problemli” olduğunu çünkü bunun fosil kayıtlarınca desteklenmediğini söylediler. 18 Haziran tarihli Journel of Biogeography’de yayımlanan rapora göre orangutanlar insanlara şempanzelerden daha yakın kuzen olabilir.

Yaşayan ve fosil ape’lerin fiziksel özelliklerinin detaylı incelenmesi sonucunda insan, orangutan ve erken dönem ape’lerin, şempanze ve gorillerden ayrı bir grup oluşturduğu görüldü. Bu da orangutan ve insanın son ortak atasının, şempanze ile olan son ortak atalarından daha yeni bir tarihe dayanıyor olabileceği, dolayısıyla şempanzenin daha uzak akraba olduğu sonucuna götürüyor.

Öte yandan genetik benzerlik açısından insana en yakın canlının şempanze olduğu biliniyor. Fiziksel benzerliğin mi yoksa genetik benzerliğin mi akrabalık konusunda daha güvenilir olduğu moleküler biyologlar ve morfologlar arasında çekişme konusu. Araştırmacılar orangutanla insan arasındaki bariz benzerliğin şempanze ve insanın bağlantısını gösteren moleküler analizler yüzünden uzun süredir gölgede kaldığını söyledi.

Sciencedaily