Neandertallerin beslenme alışkanlıkları

Bilim adamlarının son araştırmalarına göre, 40 bin yıl önce Avrupa’da yayılmaya başlayan ilk insanların hayvansal kaynakları tüketme alışkanlıklarında değişiklik bulunduğu ortaya çıktı. İlk modern insanların bolca balık tükettiği belirlenebiliyorken, yakın akrabası olan Neandertallerin balık yediğine ilişkin bir kanıt bulunamadı.

ABD’nin St. Louis kentindeki Washington Üniversitesi ile Kanada’nı British Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, insan fosilleri üzerinde biriken karbon ve nitrojenlerin sabit izotoplarından elde ettikleri verileri değerlendirdi.

Avrupa’da yaklaşık 40 bin yıl önce yaşayan Neandertaller ve ortaya çıkmaya başlayan modern insanın, düzenli ve başarılı bir biçimde geyik, büyükbaş hayvan ve at gibi geniş bir av yelpazesi bulunduğunu, bazen daha büyük ve tehlikeli hayvanları da öldürdüklerini belirten bilim adamları, ancak Neandertal insanının düzenli olarak balık yediğine dair fazla kanıt bulunmadığına işaret etti.

Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları, Ulusal Bilimler Akademisi Dergisi’nde yayımladıkları araştırmada, Avrupa’daki bazı erken modern insanın, kara hayvanlarına ek olarak, tutarlı ve devamlı bir şekilde balık tükettiğini gördü.

NEANDERTAL DE AYNI GENE SAHİP
İspanyol bilim adamlarının Neandertal insanı fosilleri üzerinde yaptığı DNA analizinde de, Neandertal de modern insan gibi acı, buruk ve keskin tatları ayırt edebildiği anlaşıldı.

Barcelona’daki Biologia Evolutiva Enstitüsünden bilim adamlarının 48 bin yaşındaki kemikler üzerinde yaptıkları analizler, acı ve buruk tatları alabilme yetisi veren genin Neandertal ve modern insan tarafından paylaşıldığını gösterdi. Neandertaller, modern insan gibi PTC olarak bilinen çok buruk kimyasalı tadabiliyordu. İnsanların büyük bölümü bu farkı ayırt edebilirken, yüzde 25′i bu tadı alamıyor.

DNA analizinin, genetik değişikliğin Neandertallerde de bulunan bu farkın sorumlusu olduğunu belirten İspanyol bilim adamları, bunun, bu genetik değişikliğin, Neandertal’den modern insana giden kökenin ayrılmasından önce de var olduğunu gösterdiğini kaydettiler.

Ntvmsbnc