Çin’de, yaşayan en eski memeliye ait fosil bulundu

Çin’de, yaşayan en eski memeli olduğu belirtilen canlıya ait fosil bulundu.Çin medyasında yer alan haberde, ülkenin Liaoning eyaletinde günümüzde yaşayan memelilerin birçoğunun annesi olduğu düşünülen canlıya ait fosil bulunduğu bildirildi.

Çin medyasında yer alan haberde, ülkenin Liaoning eyaletinde günümüzde yaşayan memelilerin birçoğunun annesi olduğu düşünülen canlıya ait fosil bulunduğu bildirildi. Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, küçük kır faresine benzeyen canlıya “Juramaia sinensis” yani “Çin’den gelen dinozor çağı annesi” adı konuldu.

Yaşayan en eski memeli olduğu belirtilen Juramaia sinensis’in, karada yaşayan dinozorların aksine vaktinin çoğunu ağaçlarda geçirdiği tahmin ediliyor. Fosil, tam olmayan bir kafatası, iskeletin bir kısmını ve saçlar da dahil olmak üzere yumuşak dokudan parçalar içeriyor. Canlının tüm dişlerinin de korunduğuna dikkat çeken Çinli bilim insanları, yaptıkları analizler sonucunda Juramaia sinensis’in kanguru gibi keseli ancak ağaçta yaşayan bir hayvan olabileceğine karar verdi.

Juramaia’nın keşfinden önce, bilinen en eski memeli hayvan 125 milyon yıl önce yaşadığı tespit edilen Eomaia’ydı. DNA analizleri, keseli hayvanların ve memelilerin en eski atasının yaklaşık 160 milyon yıl önce yaşadığını savunuyor.

Haberler.com