Dünyanın en eski flütü 35.000 yıllık

Almanya’da dünyanın en eski müzik aleti bulundu.  Bulunan 40 bin yıllık bir flüt, insanoğlunun müzikle olan ilişkisinin geçmişine ışık tutuyor. İnsanoğlunun müzikle ilişkisi binlerce yıl önceye uzanıyor.

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden arkeologlar, ülkenin güneyinde, dünyanın en eski müzik aletini buldu.  Arkeologlar Nicholas Conard, Susanne Münzel ve Maria Malina’ya göre 40 bin yıllık bu kaval, Ach vadisinde bir mağarada parçalanmış bir şekilde bulundu. 12 parça halinde bulunan ve özenle birleştirilen flütün uzunluğu  22 santim, çapı ise 2,2 santimetre.

Flütte kesici taş aletlerle özenle delinmiş olan 5 delik ve bir ucunda da V şeklinde bir girinti bulunuyor. Girintinin ağızlık olduğu tahmin ediliyor. Bir akbabaya ait olan ve kuş kanat kemiğinden yapılan flütün mükemmel durumda kalan yüzey yapısı, aletin nasıl işlem gördüğüne dair de fikir veriyor.

Flütün bulunduğu kazı alanından bir görüntü

Kazıyı yapan ekibin başındaki arkeolog Nicholas Conard, bu kadar zor işlenen malzemeyle çalışılmasının, o dönemdeki insanların gelişmiş işleme aletlerine sahip olduğunu da gösterdiğini belirtiyor. Conard ve ekibi daha önce de Hohlen Fels mağarasında aynı dönemden kalma Dünyanın en eski heykeli Venüs heykelini bulmuştu. Bu buluntular ile yine aynı bölgeye ait ve fildişinden yapılmış diğer bulunan üç flüt de erken taş devri dönemindeki Aurignacien kültürüne (M.Ö. 40.000 ile 10.000 yıl önce) ait.

Müzik çevreleri ise keşfin, Avrupa’da müzik kültürünün geçmişini göstermesi bakımından önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Bulunan müzik aletini duymak için bu flütle çalınan bir melodiyi buradaki linkte makalenin altında yer alan medya playerde dinleyebilirsiniz.

Badische Zeitung, TRT Haber