Dünyanın en eski sanat eseri Neandertal insanına ait

Dünyanın en eski sanat eseri Neandertal insanına ait

İspanya’da Malaga’nın 35 km doğusunda  Costa Del Sol şehrindeki Nerja  mağarasının duvarlarında keşfedilen ve 6 ayı balığını tasvir eden resim dünyanın en eski sanat eseri olarak tarihe geçti.

Bilim insanlarının keşfettiği resimlerin yanında bulunan organik artıkların incelenmesi sonucu resmin 42 bin yaşında olduğu tahmin edilirken araştırmayı yürüten ekipten Profesör Jose Luis Sanchidrian, bu eserlerin Neandertal insanı tarafından oluşturulduğu bilinen tek sanatsal resimler olduğuna ve bu keşfin sanat dünyasında bomba etkisi yaratacağına dikkat çekti.

Sanchidrian şöyle konuştu: “42 bin yıllık bir tarihi olan bu resmin Neanderthal (günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış olan tarih öncesi insan türü) tarafından yapıldığını düşünüyoruz.  Bulunan bu resim sanat tarihi alanında gelecekte meydana gelecek gelişmeler açısından büyük önem taşıyor.”  Resimlerin kesin yaş tespitinin parasal sınırlamalar yüzünden henüz yapılmadığını ancak yakında resimden alınacak parçalarla yaşının belirleneceğini umut ettiklerini anlattı.

Resim hakkında mağara sit alanı sorumlusu Antonio Garrido ise  yanlışlıkla ilkel bir varlık olarak tasvir edilen Neandertal insanının sanatsal yetenekleri olduğunu keşfetmiş olmanın kendileri açısından bir devrim olduğunu belirti.

Bir dizi görkemli yer altı galerilerinden oluşan Nerja Mağaraları ilk defa 1959 yılında beş kişi tarafından keşfedilmişti. Mağara tabanlarından yükselen ve mineral yüklü suların tabana damlamasıyla meydana gelen 32 m boyundaki dikit ev dünyanın en büyük stalagmiti ünvanına sahip.

Narja mağaralarındaki dikitler Dünyanın en uzun dikikleri olarak biliniyor

Ayı balıklarını avlayarak beslendikleri bilinen Neandertallerin genelikle modern insanlarla olan rekabet sonucu yok olduğu düşünülse de son zamanlarda araştırmacılar onların iklim şartlarıyla baş edemeyip yenik düştüğünü ve bu yüzden tarihten silindiklerini söylemekteler.

Daha önce dünyanın en eski sanat eserleri, Güney Fransa’da 32.000 yaşındaki olduğu söylenen Chauvet Mağarasındaki resimlerdi.

İspanya'nın güney kıyısında Nerja Mağaralarının bulunduğu yer

Radikal, Dailymail