Kuşların evrimindeki eksik halka Çin’de bulundu

Çin’in kuzeybatısında, kuşların evrimindeki eksik halkayı tamamlayacak onlarca fosil bulundu.  Bilim adamları, Çin’in Gansu eyaletinde, günün amfibik kuşlarına yakın 40 canlının fosillerini buldu.

”Gansus yumenensis” olarak bilinen canlıların daha önce sadece bir ayağının bulunduğu hatırlatılırken, kalıntıların bazısında tüylerin korunduğu belirtildi. Araştırma ekibinin eş başkanı olan, Carnegie Doğa Tarihi Müzesinden Matt Lamanna, Gansus’un kuşların evrimindeki eksik halka olduğunu belirtti.

Dinazorlar dönemindeki kuşların atalarının çoğunun neslinin tükendiğini, artık bu çağda onların soyundan kalmadığını söyleyen Lamanna, Gansus’un çağın kuşlarının ortaya çıkmasını sağladığını, dolayısıyla bunun ilk kuşlarla bugünkü kuşlar arasında bir bağ olduğunu kaydetti.

Lamanna, o dönemdeki kuşların dalgıç kuşları ya da ördeklere benzediğini, hatta fosillerden birinde, ayaklar arasındaki perdenin mevcut olduğunu söyledi.

Gansus’un suda yaşadığına dair işaretler bulunduğu, bu işaretlerin, çağın kuşlarının suda yaşayan hayvanlardan geldiğinin kanıtı olduğu belirtildi.  Fosillerin yaklaşık 110 milyon yıl öncesine ait olduğu kaydedildi.

Mynet