Kedi kadar dinozor bulundu!

Biliminsanları, Polonya’da bulunan ufak ayak izlerinin, ilk dinozorların ufak hayvanlar olduğunu, dört ayakları üzerinde yürüdüğünü gösterdiğini bildirdi.

New York’taki Doğal Tarih Müzesinden Stephan Brusatte ve arkadaşları, dinozorlara ilişkin en eski kanıt olduğunu belirttikleri 250 milyon yıllık ayak izlerine göre, bu ilk dinozorların, ev kedisi kadar küçük olduğunu, büyük olasılıkla da çok sayıdaki büyük sürüngenlerin öldüğü kitlesel bir nesil tükenmesi sonrası dünyaya geldiğini kaydetti.

İngiliz Royal Society dergisinde yayınlanan çalışmada, dinozorlara ait en eski fosiller olarak nitelenen ayak izlerine göre çok küçük olan ilk dinozorların, daha büyük timsahların büyüdüğü nehirlerin kenarında yaşamış olabileceği belirtildi.

Çalışmada, bulunan fosilin, kitlesel yok oluşun küçük ve nadir dinozor türlerinin üremesine yol açtığına işaret ettiği belirtilerek, 65 milyon yıl önce de astroidler ve volkanik olaylar sonucu dinozorların neslinin tükenmesinin memelilerin gelişmesine olanak tanıdığı anımsatıldı.

Compsognathus

Compsognathus’un anlamı ‘zarif çene’ (Yunancada compsos-anlamı ‘zarif ‘ ve gnathos rafine-anlamı ise çene demektir), Compsognathus etçil bir dinozordur. Bu dinozor son Jura Devri yaşayan bir tavuk boyutunda olduğu için Avrupa’da bulunur.Yani fosili Almanya, Fransa ve Portekiz’de bulunur.Compsognathus en küçük dinozor olarak biliniyordu. Ancak, bazı bilim adamları ise en küçük olmadığını iddia ediyor.

Yediği küçük kertenkele ve memelileri parmaklarıyla yakalar keskin dişleriyle parçalar ve garip bir özellik olarak çiğnemeden yutardı.

Cumhuriyet, Vikipedi