Neandertalleri yanlış tanımışsınız

Turizmle arkeolojiyi birleştiren Fransızlar, ‘ilk insan müzesi’yle turist çekiyor. Bordeaux’nun 140 kilometre kuzeyindeki Siant-Cesaire köyündeki müzenin en çok heyecan yaratan ‘üyesi’ ise ‘Pierrette’.

Pierrette (Neandertal kadını)

‘Pierrette’ 1979 yılında, köy yakınlarında yapılan bir kazıda kalıntıları bulunan bir Neandertal. Günümüzden yaklaşık 35 bin yıl önce, 20 yaşındayken ölen ‘Pierrette’ kılı kırk yaran çalışmalar sonucu etlendirildi.

Şimdi donuk gözlerle kendine bakan meraklıları ‘süzen’ Neandertal kadını, bu esrarengiz tür hakkında bugüne kadar bilinenleri de değiştirdi. İlk başka Neandertallerin sanılandan daha akıllı ve sosyal açıdan organize oldukları anlaşıldı. Homo Sapiens’ten daha ufak tefek ama daha büyük beyinli Neandertaller günümüzden yaklaşık 170 bin yıl önce Avrupa’da ve Orta Asya ile Orta doğu’nun bazı bölgelerinde boy gösterdi. Günümüzden 28-30 bin yıl önce ise ortadan yok oldular.

Saint Cesaire köyündeki 2 bin metrekarelik ‘müze- eğlence parkı’na gelenler Neandertallerin yaşamı hakkında bilinenleri bilgisayar efektli odalarda dolaşarak öğreniyor. 13 milyon avroya yapılan merkeze giriş büyükler için 9 avro, küçükler için 5.5 avro.

Radikal

Reklamlar