Triceratops ve Torosaurus iki ayrı tür olarak belirlendi

Yeni bir çalışma Triceratops ile daha az tanınan Torosaurusların bir ve  aynı tip dinozorlar olmadığı görüşüne vardı.

Torosaurus

Daha önce 2010 yılında yayımlanan bir araştırma, iki boynuzlu bu hayvanların aynı tür olduklarını ve bu türün sadece farklı gelişim dönemlerini temsil edebileceğini, nitekim yetişkin evredekinin Torosaurus, buna karşın daha genç evrede olanın da Triceratops olduğunu iddia etmişti.

Fakat Yale Üniversitesi’nde araştırmacılar fosillerin bu teoriyi desteklemediğini söylüyorlar. Detaylar PLoS One dergisinde yayınlandı.

Görsel: Torosaurus kafatası (aşağıda) Triceratops (yukarıda) kafatasına kıyasla daha uzun fırfırlara ve gösterişli deliklere sahip.

Nicholas Longrich ve Yale Üniversitesi’nden Daniel Alan, her iki türün atfedilen 35 örneklerini incelediler ve bunların  iki farklı canlıyı temsil ettiği sonucuna vardılar.

Hayvanların kafatası örneklerinde yaşa bağlı oluşan bir dizi kafatası değişikliklerin incelendiği ve gencinden yaşlısına doğru bir düzenleme yapmak için buna dair bir program da kullanıldığını belirten Dr. Longrich, daha önce iddia edilen aksine bu araştırmada tersine olarak çok genç Torosaurus bireyleri ile çok yaşlı Triceratops bireylerinin kafataslarının karşılaştırıldığını ve bunun da Torosaurus‘un yetişkin bir Triceratops‘un olamayacağı kanısına varıldığını açıkladı.

BBC