Avrupa’nın en büyük dinozor kalıntısı gün ışığına çıkarıldı

İspanya’da Avrupa’nın en büyük dinozor kalıntısı gün ışığına çıkarıldı. 35m uzunluğunda ve 40-50 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen sürüngenin kemikleri insan boyunda. Yeni bulunan taşlaşmış kemikler Turiasaurus riodevensis türüne ait.

Turiasaurus

Riodeva bölgesindeki çiftçiler birkaç kuşaktan bu yana badem bahçelerindeki iri taşları temizlediklerini sanıyorlardı. Oysa iki paleontologun bölgeye gelip fosil kalıntılarını fark etmeleriyle bir dinozor mezarı bulduklarını anladılar. Ancak 2003 yılında kazıların başlamasından bu yana araştırmacılar beklenilenden daha büyük bir sürprizle karşı karşıya kaldılar. Reuters haber ajansından yapılan bir açıklamaya göre orta İspanya’daki Aragon bölgesi Avrupa’nın en büyük dinozor kalıntısını barındırmakta.

Turiasaurus hakkında bildiklerimizin bir çoğu onun diş analizlerinden elde edilmiştir.

Üst bacak kemik olduğu sanılan bir kemiğin uzunluğu tam 177cm. ‘Çok sayıda kemik bulmak heyecan verici fakat bu kadar büyük bir hayvan bulmak gerçekten de olağanüstü’ diye konuştu Alberto Cobos. Bacak, kaburga ve leğen kemiği dışına, parmak kemikleri hatta kıvrık bir tırnak da bulunmuş. Tırnak bir insan elinden bile büyük. Otçul sürüngenin kemikleri özellikle de hayvanın ölüsünü yemeye çalışan etçil hayvanların dişleriyle karışmış.

Bilim adamları sürüngenin 150 milyon yıl önce yaşadığını tahmin ediyorlar. O tarihlerde derelerin ve ırmakların bulunduğu bir bölgen olan Aragon, gerçek bir dinozor cenneti idi. 35m uzunluğundaki dinozor olasılıkla bilinmeyen bir türe ait. Kemikler Tereul’da yeni açılan ‘Dinopolis’ parkında sergilenecek.

Video (İspanyolca)

Hürriyet