Uçan sürüngenler bilmecesi çözüldü

İngiliz bilim adamları, tarih öncesi döneme ait uçan sürüngenlerin kafalarında neden ibik oluştuğunun sırrını çözdü.

Brezilya’da bulunan bir kafatasını inceleyen bilim adamları, ibiklerin ergenlik çağında ortaya çıktığını ve karşı cinsin ilgisini çekmek için kullanıldığını keşfetti.

İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi uzmanları, dinozorlar döneminde göklerin hakimi olan pterozorların, başlarındaki ibiği sallayarak gösteriş yaptıklarını belirtti.

Ergenlik işareti

Araştırmasını ‘Palaeontology’ dergisinde yayımlayan Dr. Darren Naish, ibiğin cinsel ergenlik işareti olduğunu ve tavuskuşunun tüyleri gibi ilgi çekmek için ortaya çıktığını söyledi.

Dr. Naish teorisini, geçtiğimiz günlerde Brezilya’nın kuzey batısında bulunan ve Tupuxuara olarak bilinen pterozor kafatası üzerinde yaptığı incelemelere dayandırıyor.

Şimdiye kadar çok az sayıda bulunan pterozor fosilinin tamamı yetişkinlere aitti. Yeni fosil ergenlik dönemine geçmemiş ilk pterozor fosili oldu.

İki parçanın birleşimi

Genç pterozoru inceleyen Dr. Naish, diğer fosillerdeki başın üst kısmında yer alan tek parça ve kemik üçgen yerine, iki parçadan oluşan ve kıkırdaktan bir ibiğe rastladı.

Dr. Naish, ibiklerden birinin kafatasının arkasından öne dorğu, diğerinin ise önden arkaya doğru olduğunu ve birleşmeden önce aralarında çok az boşluk kaldığını söyledi.

Pterozorlar

  • Jurassic ve Cretaceous dönemde yaşadılar
  • Uçan ilk omurgalı olarak biliniyorlar
  • Birçok değişik şekle büründükleri biliniyor
  • Timsahdinozor ve kuşları da içeren arkozorlar grubuna dahiller     CNN Türk