Güney Çin’de yeni bir insan türü

Güney Çin’de yeni bir insan türüne işaret eden kemik kalıntıları bulundu. Kemiklerin tarihlenmesi, 11.500 ile 14.500 yıl öncesinden kaldığını gösteriyor. Bulundukları ilk yerden dolayı bilimcilerin kısaca “kızıl geyik mağarası insanları” dedikleri bu kalıntıların yeni bir tür olduğu yolundaki görüş, henüz tam netlik kazanmış değil. Bu konuda ayrıntılı inceleme gerekecek.

PLoS One dergisinde çıkan makalenin yazarlarından Avustralya New South Wales Üniversitesinden Darren Curnoe, ayrı tür iddiasında çok dikkatli davranmaları gerektiğini söylüyor ve bunun da ana nedeni olarak modern insan (Homo sapiens) için evrim bilim ve paleoantropolojide henüz kesin bir tanım bulunmamasını gösteriyor.

İki ayrı mahalde elde edilen, birbirlerine çok benzeyen ve aynı nüfustan geldikleri varsayılan kalıntıların Çin’de bir müddettir elde bulunduğu ancak incelemenin yeni başladığı bildirilmekte. Kalıntılar modern insan ile arkaik insanın bir karışımını andırmakta.  Kafatasları çok kalın, yüzleri ince, kaş bölgeleri çok belirgin, burunları geniş, çeneleri öne çıkık olan kalıntıların röntgenle incelenen beyinlerinin ön kısmı gelişmiş, arka kısımları ise modern insana göre oldukça küçük görünmekte.

Kalıntılarla ilgili şimdilik üç muhtemel açıklama konusu. Ayrı bir tür olabilecekleri gibi bunlar modern insanın (Homo sapiens) Asya’da ayrı gelişmiş bir kolu da olabilirler. Uzun süre yalıtılmış yaşamları ve çevre koşulları nedeniyle ayrı fiziki özellikler geliştirmiş olabilirler. Üçüncü bir olasılık da, modern insanla arkaik bir türün karışımı olan bir melez ırk olmaları.

Her durumda buluntunun çok önemli olduğunda tüm ilgili bilimciler hemfikir. Kızıl Geyik Mağarası İnsanlarının yaşadığı dönem, Çin’de taş devrinin son dönemlerine rastlıyor. Bu yerden fazla uzak olmayan başka arkeolojik kazı alanlarında aynı zaman diliminden gelen seramik ve çanak çömlek kalıntıları var. Yani insanlar artık doğadan topladıkları yiyecekleri depolamaya başlamışlar.

DNA analizlerini de içeren daha ayrıntılı incelemeler kızıl geyik mağarası insanlarının diğerleri ile akrabalık derecesi konusuna bir açıklık getirecek

Bilimania

Kaynakça:

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-17370170

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0031918