Ev kedisinin rahminde vaşak döllendi

Nesli tükenmek üzere olan bir vaşak türünün mensubu olan Chrystal, laboratuvar ortamında döllenen embriyodan dünyaya gelen ilk ‘siyah ayaklı kedi’…

ABD’de bir ev kedisinin karnında hayata merhaba diyen Chrystal, laboratuvar ortamında döllendikten sonra dünyaya gelen ilk ”siyah ayaklı kedi” oldu.

Dünyada kedigiller familyasının en küçük bireyleri arasında yer alan, boyları ev kedilerinden bile küçük olan siyah ayaklı kedi türü Afrika’daki en küçük vaşak türü olarak biliniyor.

Nesli tükenmekte olan türler hakkında bilimsel araştırmalar yapan Audubon Center for Research of Endangered Species adlı kuruluştan Earle Pope, Chrystal’ın 6 Şubat’ta kendi kuruluşlarının New Orleans kentindeki kompleksinde dünyaya geldiğini belirtti.

NESLİ TÜKENEN TÜRLERE ÇARE OLABİLİR
Pope, Chrystal’ın, sayıları azalan türlerin embriyolarının başarıyla ev kedilerinin rahmine yerleştirilebileceğinin bir kanıtı olduğunu vurguladı.

Halen Güney Afrika’da yaşayan ve adını siyah renkleriyle dikkati çeken ayak tabanlarından alan bu vaşak türünden dünyada sadece 10 bin kadar kaldığı sanılıyor.

Ntvmsbnc