Ankara’da Darwin Now Sergisi

British Council’in Darwin200 etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Darwin Now” sergisi 4 Eylül’de Ankara’da..

British Council’in, Charles Darwin’in doğumunun 200. ve ”Türler’in Kökeni Üzerine” adlı eserinin yayımlanışının 150. yılını kutlamak için düzenlediği ”Darwin Now” sergisi, 4 Eylül’de Ankara’da açılacak.

British Council’dan yapılan açıklamada, Charles Darwin’in çalışmalarının, biyolojiyi ve bilimin diğer dallarını günümüzde de etkilemeye devam ettiği ve eserlerinin 21. yüzyılda karşılaşılan önemli sorular hakkında farklı bakış açıları sunduğu belirtildi.

Darwin’in çalışmaları ve görüşlerinin nasıl şekillendiğinin kitleler tarafından incelenebilmesi için düzenlenen ”Darwin Now” sergisinin Bilkent Üniversitesinde 4 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebileceği kaydedilen açıklamada, serginin açılışına British Council Türkiye Direktörü Jeff Streeter ile üniversiteden akademisyenlerin katılacağı ifade edildi.

”Darwin Now” sergisinin Amerika, Avustralya, Bulgaristan, Çin, Fransa, Hırvatistan, Hong Kong, İspanya, Kanada, Kore, Küba, Libya, Mısır, Fas, Tunus ve Yunanistan gibi 25 ülkede gerçekleştiği vurgulanan açıklamada, serginin Boğaziçi, İstanbul Kültür, İstanbul Teknik, ODTÜ ve Sabancı üniversitelerinin yerleşkesinde de açıldığı anımsatıldı.

Ntvmsbnc

“Darwin Now” sergisi, British Council tarafından Darwin’in doğumunun 200’üncü ve “Türlerin Kökeni Üzerine” adlı eserinin yayınlanmasının 150’nci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen uluslararası kutlamalar çerçevesinde hazırlanmıştır.

Charles Darwin’in çalışmaları, biyolojiyi ve bilimin diğer dallarını günümüzde de etkilemeye devam ederken, eserleri, 21. yüzyılda karşılaştığımız önemli sorular hakkında bizlere farklı bakış açıları sunmaktadır. Serginin uluslararası etkinlik programı ile dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaşmayı ve evrim ile din arasındaki ilişkinin önyargısız ve açık bir şekilde araştırılması fırsatını sunmayı hedeflemektedir.

DİĞER ÜLKELERDE “DARWIN NOW” SERGİSİ

“Darwin Now” sergisi kapsamında British Council, uluslararası konferanslar, seminerler, Café Scientifique adlı bilim sohbetleri, eğitimler, sergiler, internet kaynakları gibi bir çok aktivite gerçekleştirmiştir.
“Darwin Now” projesi Amerika, Avustralya, Bulgaristan, Çin, Fransa, Hırvatistan, Hong Kong, İspanya, Kanada, Kore, Küba, Libya, Mısır, Morocco, Tunus ve Yunanistan gibi 25 ülkede gerçekleşmiştir.
Mısır’da Kasım 2009’da “Darwin’in Yaşayan Mirası – Evrim ve Toplum” temalı konferansı British Council, Bibliotheca Alexandria ortaklığı ile gerçekleşti. www.bibalex.org
British Council diğer ülkelerde yürütüğü bu proje ile, İngiltere’de gerçekleştirilen, “Darwin 2009 Cambridge Üniversitesi Festivali”  ve “Wildscreen Festivali” gibi etkinliklere, uluslararası bir boyut getirmiştir.www.darwin2009.cam.ac.uk ,www.wildscreenfestival.org
İngiltere’de, ilki Kasım 2008’de Natural History Museum ile ortaklaşa gerçekleştirilen, 16 – 18 yaşa yönelik, “Evrimsel Bilim ve Charles Darwin’in etkili mirası olan teorileri ve çalışmaları” temalı “Uluslararası Öğrenci Zirvesi” ‘nin ikincisi Temmuz 2009’da gerçekleştirildi ve projede yer alan ülkelerden katılımıcılar oldu. www.nhm.ac.uk

SERGİ KAPSAMINDAKİ TERCİHE BAĞLI ETKİNLİKLER

“Darwin Now” sergisiyle birlikte Türkçe ya da İngilizce olmak üzere çeşitli materyallerimiz mevcuttur. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  1. Kitapçık
  2. Kartpostallar
  3. Broşür ve Poster
  4. Eğitim materyalleri
  5. DVD

Interaktif öğretmen ve öğrenci eğitim materyallerine buradanulaşabilirsiniz

Sergi Kitapcığına buradan ulaşabilirsiniz

Darwin Now Sergi Mekan ve Tarihleri

DARWIN YILI ETKİNLİKLERİ

Darwin Yılı kapsamında yapılan etkinliklerle ilgili ayrıntılara buradanulaşabilirsiniz.

British Council