Dinozor insana vız gelmiş

İnsanın atası, sanılandan 20 milyon yıl daha yaşlı ve dinozorlarla, onları yok eden korkunç felaketi atlatacak kadar da yetenekli çıktı..

Maymun teorisi bir kez daha yenilendi Bir başka deyişle 85 milyon yıl önce ortaya çıkan insan ve maymunun ortak atasının, dinozorlara yem olmadan 20 milyon yıl boyunca neslini koruduğu ve 65 milyon yıl önce, bu dev canavarların aniden yok olmasından sonra insan da dahil yeni türlere kaynaklık ettiği anlaşıldı.

İnsan ve maymunun evrim hikayesinin yeniden yazılmasını gerektiren yeni teoriyi, Londradaki Doğa Tarihi Müzesinden Dr. Christophe Soligo ile Chicagodaki Açık Hava Müzesinden Robert Martin ortaya attı. Bilim adamları, insan ve maymunun ortak atasının dar zannedildiği gibi dinozorlardan sonra ortaya çıkmadığını belirledi.

Kürklü, gece avcısı Bilim dergisi Natureda yer alan rapora göre, birkaç kilo ağırlığında, kalın kürkle kaplı, geceleri avlanan, iki kollu ve iki bacaklı bir maymun türü, 20 milyon yıl boyunca dinozorlarla dünyayı paylaştı. Bu primat ağaç tepelerinde yaşayarak dinozorlardan korundu, böcek ve meyve tohumlarıyla beslendi. Primatın dişileri ömürlerinde sadece bir kez doğum yaptı. Bu çerçevede ilk insan da tarih sahnesine 5 milyon yıl önce değil, 8 milyon yıl önce çıktı.

Milliyet