Entelektüel ve kültürel yozlaşma

Dünyanın önde gelen bilim akademisi Royal Society’nin Başkanı Lord Martin Rees, ‘Türkiye’deki bir bilimsel kuruluşun evrimi kabul etmekte ve bu fikrin yaygınlaştırılmasındaki isteksizliği anlaşılır gibi değil. Son derece şaşırtıcı’ dedi.

ngiltere Kraliyet Bilimler Akademisi (Royal Society) Başkanı Lord Martin Rees, TÜBİTAK’ın bilim dergisinin kapağından Darwin’in çıkarılmasını eleştirerek, “Dünyadaki evrimin bu harika hikâyesinden haberdar olmamak, kültürel ve entelektüel bir yozlaşmadır” dedi. Lord Rees, TÜBİTAK ile yakın bir bağlarının olmadığını belirterek, “Birçok Türk bilim adamı tanıyorum. Onların da, en az benim kadar bu durumdan endişe duydurduklarına inanıyorum” diye konuştu.
UNESCO’nun Darwin’in yıldönümünü “evrim konusundaki bilgilerin tanıtılmasını yaymak” için desteklediğini belirten Rees, “Pek çoğumuz, evrim teorisini, tartışılacak bir yanı bulunmayan bir gerçek olarak kabul ediyor.
Türkiye’de bir bilimsel kuruluşun bunu kabul etmekte ve bu fikrin toplum arasında yaygınlaştırılmasında isteksiz davranması anlaşılır gibi değil. Son derece şaşırtıcı” dedi.

‘Evrim ortak kültür’
Rees, Darwin’in dünyanın en büyük bilim adamlarından biri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Evrim teorisi, bilimin ortaya koyduğu en önemli fikirlerden biridir. Evrim teorisi kültürler arası sınırları aşar. Tüm bilim adamları için çok önemlidir. Protonlar, proteinler, pisagor teorisi, dünyanın her yerinde aynıdır. Bütün bilim adamlarının kabul ettiği evrenin o harika ve dünya üzerinde evrimsel yaşam hikâyesini kabul etmemek, entelektüel ve kültürel bir yozlaşmadır. Evrim gerçeği ortak bir kültür olmalı. Bir bilim adamı olarak, bilimin önemli bir küresel kültür olduğunu vurgulamak isterim.”
Rees, akademi olarak bilime, insanlık ve dünya hakkındaki bilgilerin geliştirilmesi adına önem verdiklerini söyledi. Rees bunu “kamu yararına” yaptıklarını belirterek, “Böylece, insanlığın yaşam kalitesi ve refahının artırılması mümkün olabilecektir” dedi.

‘Din ve Darwin ayrı konular’ 
Kraliyet Bilimler Akademisi Yayın Kurulu Başkanı Stuart Taylor, kuruma ait yayınların içeriğinde son sözün editörlerde olduğunu belirterek, “Yayın politikasına ilişkin editörlerle şüphesiz birlikte çalışırız. Ancak, son karar editörlerin inisiyatifindedir” dedi.
Taylor,  “Bizim bütün yayınlarımızda, Darwin’in 200. yıldönümü nedeniyle birçok yazı ve fotoğraf kullanıldı. Ayrıca, dinin bilimle karıştırılmaması gerekir. İkisi ayrı konulardır” diye konuştu.

Milliyet

Reklamlar