“Maymun davası” ile “Rüzgârın mirası” filmi

Karl Marx ne demiş:
-Tek değişmeyen şey, değişimdir; demiş.
* * *
2009’da doğumunun 200’üncü yılı kutlanan Darwin de; İNSAN’ın, kutsal kitapların yazdığı gibi toprak ve çamurdan halk edilmediğini; bir evrim geçirerek, maymundan insana dönüştüğünü ortaya atmıştı.
* * *
Darwin’e göre, canlılar da bir evrimden geçerek, kendilerine ters gelmeyen bir değişime uğrayabilir ve çok daha değişik bir canlıya dönüşebilirlerdi.
* * *
1925 yılında ABD’nin Tennessee eyaletindeki devlete ait Dayton lisesinde, matematik ve jimnastik öğretmeni olan John Scopes; öğrencilerine Darwin’in “evrim teorisini” anlattığı için;İncil’e karşı çıkmakla suçlanmış ve hakkında kamu davası açılmıştı.
* * *
Gönüllü avukatlar savunmuşlardı kendisini.
Özel okullarda serbestçe anlatılan Darwin teorilerinin, devlet okullarında suç sayılmasının orada durmayacağını ve yaygınlaşarak, bilimsel araştırmaların önünü tıkayacağını söylemişlerdi.
* * *
Tevrat’a göre de Tanrı, tozdan topraktan ve çamurdan yaratmıştı Adem’i; cennette, sadece “iyilik-kötülük ağacının meyvelerine asla dokunmamak” koşuluyla, ne isterse yiyip içebileceğini belirterek, kendisini cenneti daha da geliştirmekle görevlendirmişti.
* * *
Adem, üstlendiği görevi yerine getirirken Tanrı’ya, bir yardımcıya ihtiyaç duyduğundan söz etmiş ve yalnızlıktan yakınmıştı.
* * *
Bunun üzerine de Adem bayıltılmış ve kaburga kemiğinden de Havva yaratılmıştı.
* * *
Adem de, Havva da çırılçıplaktılar ve her ikisi de cinsel duyguların dışındaydılar.
Birbirlerinden ne utanıyor, ne çekiniyorlardı.
* * *
Bir gün bir yılan Havva’ya, dokunulması yasaklı olan ağaçtaki bir elmayı gösterdi:
-Koparsana bak ne güzel görünüyor, dedi.
* * *
Havva elmayı koparıp ısırdı ve Adem’e uzattı.
Adem de ısırdı.
* * *
Birden cinsel bir arzu uyandı içlerinde ve çıplaklıklarından utanarak birer incir yaprağı koparıp, hemen önlerini kapattılar.
* * *
Tanrı, yasaklı ağaçtan bir elmanın koparılıp yenmesinden ötürü Adem’e çok kızdı.
Adem de:
-Havva verdi bana, dedi.
Havva ise yılanı gösterdi:
-Bana, dedi; o göstererek söyledi koparmamı.
* * *
Tanrı, ceza olarak Adem’i yeryüzüne gönderdi ve bir ömür çalışmaya mahkûm etti…
Havva’yı da, cennetten yeryüzüne kovarak, doğururken dayanılmaz acılar çekmeye mahkûm etti.
* * *
O zamana kadar dikey yürüyen yılana da, yerlerde sürünmesi cezası verildi.
Bir ceza da, cennetin denetiminden sorumlu olan tavus kuşuna verildi; o zamana kadar güzel olan sesi, berbat bir biçimde çirkinleştirildi.
* * *
Bazen orta çağda, doğum yapan kadınlara yardım eden ebeler, yakılarak idama mahkûm edilirdi; İncil’de öngörülen cezaya karşı çıktıkları için…
* * *
1925 yılında ABD’nin Tennessee eyaletindeki öğretmenin davası “Maymun davası” adıyla çok ünlendi ve bir yığın da belge ve kitap yayımlandı hakkında.
* * *
ABD’de 1950’lerdeki Mc Carthy döneminde, iyice angutlaşan solcu avcılığına karşı; Arthur Miller, “Cadı Kazanı”nı yazmış, Charlie Chaplin de ABD’yi terk etmişti.
* * *
Aynı tür yaygınlaşan sanatçı protestolarına Spencer Tracy ile Fredric March’ın başrollerini oynadıkları “Rüzgârın Mirası” filmi de katılmıştı.
* * *
Filmde o eski “Maymun davası” yeniden canlandırılıyor ve öğretmeni, inançlı bir Katolik olan Spencer Tracy avukat olarak savunuyordu.
* * *
Pazar günkü HABER TÜRK gazetesinin manşeti, hiç beklenmedik bir konudaydı ve şöyleydi:
“DARWİN CEZASI
Öğrencinin sorusu üzerine derste Darwin’i anlatan 14 yıllık öğretmene ‘Müfredat dışına çıkıp çocukların kafasını karıştırdı’ diye ceza verildi.”

Çetin Altan

Milliyet