‘Tatmin edici ve tek bilimsel açıklama ‘evrim’dir’

New York Eyalet Üniversitesi Evrim ve Ekoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Douglas Futuyma, ”Evrim Teorisi”nin, insan organizması ve sağlık konuları başta olmak üzere bir çok konuda katkıları olduğunu belirterek, ”Tatmin edici ve tek bilimsel açıklama ‘evrim’dir” dedi.

Prof. Dr. Futuyma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ”Evrim: Biyolojideki En Önemli Kuram” başlıklı konferans verdi.

Biyolojik fenomenlerin tümünün, fizik ve kimya temeline dayandığını; bütün organizmaların da çeşitli karakteristik nitelikleri, biyokimyasal süreçleri, anatomileri ve ekolojik özellikleri taşıdığını dile getiren Futuyma, ”Evrime inanmazsanız bir takım karakteristikleri anlamak imkanı olamayacaktır” diye konuştu.

”Evrim Teorisi”ne ilişkin, bazı bilimsel verileri anlatan Futuyma, bu kuramın, ‘doğal seleksiyon’ ve ‘genetik sapma’ düşüncelerine dayandığını dile getirdi.

”Bütün organizmaların ortak bir kaynaktan geldiğini; daha sonra bir takım türlerin ortaya çıktığını” söyleyen Futuyma, ”Biyolojik anlamda insanın en yakın akrabasının, şempanzeler olduğunu” savundu.

Futuyma, özellikle insan organizmasını öğrenme ve insan sağlığına katkıları anlamında ”Evrim Teorisi”nin çok önemli olduğunu vurgulayarak, bunun yanı sıra bir çok alanda da bu konuyla ilgili çalışmaların faydalı olacağını kaydetti.

Prof. Dr. Douglas Futuyma, ABD’de ”evrim” konusundaki tartışmalara değinerek, bu teorinin ”yaradılış” düşüncesine sahip kişiler tarafından eleştirildiğini söyledi.

ABD’de ”yaradılış” düşüncesinin, ”akıllı tasarım” düşüncesi ile kamufle edilmek istendiğini savunan Futuyma, ”akıllı tasarımda da yaşam formlarının tümünü dizayn eden üstün bir varlığın esas alındığını ve bu düşüncenin, dini bir doktrin olduğunu” ileri sürdü.

Futuyma, ”Evrim, bir gerçektir. Tatmin edici ve bilimsel tek açıklamadır. Yaradılış, bilimsel sürecin tam zıddıdır. Yaradılışın ve ‘akıllı tasarım’ düşüncesinin, bilimde yeri yoktur” diye konuştu.

Milliyet