The New Scientist: Türkiye’de bilimle bilim düşmanları arasındaki savaş kızışıyor

İngiltere’nin ve dünyanın saygın popüler bilim dergilerinden The New Scientist, TÜBİTAK tarafından yayınlanan Bilim ve Teknik dergisindeki Charles Darwin konulu kapağın değiştirilmesinin yarattığı tartışmaları hatırlatarak, “Türkiye’de bilimle bilim düşmanları arasındaki savaş kızışıyor” diye yazdı.

Charles Darwin’in 200. doğum yıldönümüne ayrılan kapağın küresel ısınma ile değiştirilmesini “ilginç” olarak yorumlayan dergi, “Bu ilginç, çünkü evrim teorisine kuşkuyla bakanlar, aynı şekilde küresel ısınma konusuyla da alay ediyorlar” dedi.

The New Scientist, dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi Türkiye’de de bilim adamlarının Darwin’in 200. doğum günü nedeniyle anma çalışmaları yaptığını belirterek, “Ama Türkiye’dekiler böyle yaparak risk alıyorlar” diye yazdı.

Türkiye’nin Müslüman dünyası içinde “yaratıcılığın” ve Darwin’e karşı muhalefetin merkezi haline geldiğini iddia eden dergi, “Yine ilginç bir şekilde, Türkiye’ye giden ABD’li Hıristiyan yaratıcılar Ağrı Dağı’nda Nuh’un gemisini arıyorlar” ifadesine yer verdi.

Türkiye’de “yaratıcı” hareketin başını çekenlerden olduğunu belirttiği Adnan Oktar’ın pahalı kitaplar basarak kendince bilimsel açıdan evrim teorisini çürüttüğünü iddia ettiğini kaydeden dergi, “Size inanılmaz mı geliyor? O iddia ediyor işte” diye yazdı.

The New Scientist, Türkiye’de okulların yaratıcılığı, Kansas’takilerin ancak rüyalarında görebileceği kadar değişik şekillerde anlattığını savunarak, “Türkiye’de iktidardaki parti, Bilim ve Teknik olayı patlak verir vermez kendini hızla bu tartışmaların dışında tuttu. Ama aynı anda evrim teorisini kabul etmemeye de özen gösterdi” dedikten sonra şöyle devam etti: “Ama bu şaşırtıcı değil. 2006’da 34 ülkede yapılan bir araştırma, Türkiye’nin evrim teorisini kabul etmede, ABD’nin arkasından ancak 34. sırada olduğunu gösterdi. TÜBİTAK’ta bilimi anlatmak için büyük heyecan duyan, Türkiye’nin modern geleceğine ve bir bilim ülkesi olacağına inanan çok sayıda bilim adamı var. Umarız, Türkiye’de meslektaşlarımızın bu hafta karşılaştığı sansür girişimleri, onlara özgürlük ve bilim için savaşmadan geleceği garanti altına almanın imkansız olduğunu göstermiştir. Bilim bazı dinler için tehdit oluşturuyor, ama yine de bilimle sorunu olmayan birçok Müslüman bilim adamı da mevcut.”

Milliyet