Video: Dünyada ve Türkiye’de Evrim Karşıtlığının Tarihi

Bu video 22 Nisan 2012’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılan Dünyada ve Türkiye’de Evrim Karşıtlığı’nın Tarihi adlı seminerin kaydıdır:

Türkiye evrim karşıtlığı ile 1980 sonrasında Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler tarafından, çevirisi doğrudan Evanjelist kaynaklardan yaptırılan ve okullarda ücretsiz dağıtılan kitaplarla tanıştı. Uzun yıllar belirsiz mali kaynaklarla Adnan Oktar gibi figürlerin örgütlü faaliyetlerine devredilen bayrak, bugün yeniden MEB’e geçmiş durumda. Eğitim sistemindeki dönüşüm, müfredat değişiklikleri ve gerici bilim politikalarının ortaya çıkardığı tablo, evrim karşıtlığının artık bir devlet ideolojisi olduğunu gösteriyor.

Dünyada ve Türkiye’de, Evanjelist sermaye ve kurumların “Akıllı Tasarım” adıyla piyasaya sürdüğü bilim dışı ve gerici argümanlarla yol alan bu saldırının tarihini, kaynaklarını, örgütlerini masaya yatırıyoruz… Bilim düşmanlığı teşhir edilmelidir.

Bilimsel konferansları, seminer ve panelleri gönüllü & ücretsiz olarak kaydedip, düzenleyip internet ortamında sizin için yayıyorum.
Kayıt altına almamı istediğiniz bilimsel etkinlikleriniz için iletişim adresim: gn.konferans.@gmail.com

Greener Nautilus