Anne ve yavru goril bebek diliyle anlaşıyor

Amerikan Primatoloji dergisinde yayımlanan araştırmaya göre anne goriller yavrularıyla iletişim kurarken vücut hareketleriyle bir tür ‘bebek dili’ kullanıyor. Araştırmacılar gorillerin oyun sırasında kullandıkları mimiklere ve el işaretlerine yoğunlaştı. Almanya’nın Leipzig şehrinde Max Planck Evrimsel Ant-ropoloji Enstitüsü’nde çalışan Eva Maria Luef ve ekibi Leipzig Hayvanat Bahçesi ile İngiltere’deki Howletts ve Port Lympne Vahşi Hayvanlar Parkı’ndaki gorilleri gözlemleyen 120 saatlik bir kayıt yaptı.

Kayıtlarda anne gorillerin yavrularıyla oynarken, yetişkinlerle iletişimde kullandıklarından çok daha fazla temassal jest kullandıkları fark edildi. Annelerin yavrulara dokundukları, yavaşça şaplak attıkları ve onları okşadıkları gözlemlendi. Annelerin çocuklarıyla iletişim halindeyken kullandıkları hareketleri birçok kez tekrarladıklarını söyleyen Dr. Luef, araştırmacıların ‘hand-on’ adını verdikleri, özellikle anneye özgü olan hareketi anlattı. Luef’a göre anne elini çocuğun kafasına koyuyor ve bu “Yeter artık” anlamına geliyor.

Goriller bu hareketi sık sık birbirleri arasında da kullanıyor. Bu bir hayvanın diğerinin davranışlarından usandığı anlamına geliyor. Anneler ise bu hareketi, bebeklerine yaptıklarında öğrenmeleri için birkaç kez tekrar ediyorlar. Araştırmacılar bu anneye özgü iletişimi ‘sessiz bebek dili’ diye tanımlıyor.

Radikal