Video: Kanzi – Ateş yakabilen ve mangal yapan şempanze

31 yaşındaki şempanze Kanzi hünerleriyle bilim dünyasını şaşkına çeviriyor

Şempanzelerin hem fiziksel hem de zihinsel olarak insanoğluna en çok benzeyen hayvan olduğu yapılan birçok farklı bilimsel araştırma ile kanıtlandı. Ancak adını “mangal yapmaktaki becerisi” ile dünyaya duyuran Kanzi isimli şempanze, hünerleri ile bilim dünyasını bile şaşkına çeviriyor. Yetenekleri sayesinde dünyanın en önde gazetelerinin sayfalarında kendine sürekli yer bulan Kanzi, 31 yaşında. ABD’nin Iowa eyaletinde, maymun davranış ve dil inceleme uzmanlarından Dr. Sue Savage- Rumbaugh’nın ellerinde büyümesi ise yeteneklerinin açığa çıkmasındaki en önemli etken. Rumbaugh, 8 şempanzesinden Kanzi’nin sıra dışı yeteneklerini henüz 5 yaşındayken keşfetti. İsmi Swahili dilinde “Hazine” anlamına gelen Kanzi, o yaştayken toprağa bazı materyalleri çakmaya başladı. Rumbaugh ile Kanzi daha sonra kağıtlar üzerinde sembollerle anlaşmaya başladı. Kanzi, kısa sürede kendisi için hazırlanan özel klavyelerde 500 kelime öğrendi. Ayrıca bunlardan 30 ile 40 arasındaki kelimeyi de kullanmaya başladı. İlerleyen dönemlerde ise bilgisayar ekranlarından gösterdiği iki kelimeyi yan yana kullanarak küçük cümleler kurması Rumbaugh’ı bile şaşkına çevirdi.

TV’YE BİLE ÇIKTI
Örneğin uygun şekilleri gösterip hem acıktığını, hem de canının pizza yemek istediğini karşısındakine aktarabiliyordu. 3 binden fazla kelimeyi anlamaya başlayınca Kanzi’nin çevresi ile kurduğu ilişkiler daha da hızlı gelişti. Kanzi için, şimdilerde çok iyi olduğu balon şişirme, resim çizme, şekilleri ayırma ve aletleri kullanma gibi yetenekleri geliştirmek çok kolay oldu. Uzmanlar balon şişirirken nefesini kontrol edebilmesinin olağanüstü olduğunu söyledi. Aletleri kullanmaktaki kabiliyeti ise “Kanzi’ye özel bir durum” diye açıklanabildi. 2010 yılında çıktığı Oprah Winfrey ?ov’da hünerlerini sergileyince üne kavuştu. National Geographic ve Times dergisine de konu olan Kanzi, geçtiğimiz ay mangal yakmasıyla bir kez daha gündeme geldi. İnternette yayınlanan görüntülerde Rumbaugh ile birlikte sırtına piknik çantasını alan Kanzi önce mangal için uygun bir alan bularak işe başlarken görüldü.

BELGESELDE İZLEDİ
Kanzi, daha sonra çalı toplayarak elindeki kibritle ateşi yaktı. Yiyecekleri pişirme vakti geldiğinde Kanzi hem şiş kebap yaptı, hem de tenceresi ile ateşin başına geçti. Yemeğini bitirdikten sonra, olası bir orman yangının önüne geçmek için mangal ateşini su ile söndürdü. Rumbaugh, Kanzi’nin mangal keyfi ile ilgili olarak, “Kanzi ara sıra ateş yakıyor çünkü bunu çok seviyor. Küçükken ateşi kontrol etmek isteyen ilk insanlarla ilgili ‘Quest for Fire’ filmini izlerdi. Yüzlerce kez arka arkaya izlediği olurdu. Ateş yakmayı oradan öğrendi” dedi.

OĞLUNA ÖĞRETİYOR
Uzmanlar şimdi Kanzi’nin yeteneklerinin hepsini, yanından bir an olsun ayırmadığı oğlu Teco’ya da öğreteceğini söylüyor. Kanzi’nin mensubu olduğu cüce şempanze türü Bonobo türü en çok tehdit altında olan cinslerden. Afrika’nın Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yaklaşık 10 bin ile 50 bin civarında hemcinsi olduğu sanılıyor. Bonobo türlerinin DNA’ları ise insanlarla yüzde 99 aynı.

Haberevet