20 bin yıllık çömlek bulundu

Amerikalı arkeologlar, Jiangxi şehrindeki Xianrendong Mağarası’nda buldukları çanak parçalarının 20 bin senelik olduğuna inanıyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırma, çömlekçiliğin başlangıcını 10 bin sene daha geriye götüren bir araştırma oldu.

Çanağın, yemek ve içki yapmak için kullanılan bir kazan olduğu düşünülüyor.

Çömlekçiliğin yakın zamana kadar insanların tarım ile beraber yerleşik hayata geçtikten sonra ortaya çıktığına inanılıyordu.

Çömleklerin büyük ve kırılabilir olması, yani avcı toplumlar için kullanışlı olmayışı bu düşünceyi destekliyordu.

Ancak araştırmacılar, geçtiğimiz 10 yılda çömlekçiliğin tarımcılıktan daha eski olduğuna dair kanıtlar buldular.

Çömlekçiliğin 20 bin sene önce ortaya çıkmış olmasının nedenlerinden biri, dünyanın o sırada en soğuk dönemini yaşamış olması

olabilir.

‘Toplumsal bir nedeni olmalı’

Harvard Ünivesitesi profesörü ve araştırmanın yöneticisi olan Ofer Bar-Yusuf’a göre kazanlar, yemeklerin pişirilerek besin değerlerinin artırılmasını sağlıyordu.

Bar-Yusuf, BBC’ye “Avcı-toplayıcı toplumlar yeterli besini bulabilmek için baskı altındaydılar” dedi.

Profesör “Bir icat iyi olduğu zaman çabuk yayılır. Çömlekçilik de Çin’in güneyinde avcı-toplayıcılar arasında yayılmış gibi görünüyor” açıklamasını yaptı.

Kudüs’teki İbrani Üniversitesi profesörü Gideon Shelach ise çömlekçiliğin başlangıcının bir toplumsal nedeni olması gerektiğini düşünüyor.

Shelach, “İnsanlar büyük gruplar halinde bir araya geliyordu ve zorlukları unutup rahatlamak için sosyal aktivitelere ihtiyaç duyuluyordu. Belki de çanaklar alkol yapımında kullanılıyordu” diyor.

“Çömlekçiliğin tarımsal ve yerleşik hayat ile başladığı düşünülürdü, ancak burada tarımcılıktan da geriye giden 8 bin senelik parçalar bulduk. Kafa karıştırıcı bir durum” diye de ekledi.

Arkeologlar çanağın 20 santimetre uzunluğunda ve 15 ila 25 santimetre arasında bir çapı olduğunu tahmin ediyor.

Profesör Bar-Yusuf 20 bin sene önce insanların ne yemek pişirdiğini öğrenmek için heyecanlı.

Pişirilen yemek ne olursa olsun, çanak içinde haşlandığını veya buharda pişirildiğini düşünüyor.

Arkeolog, “Muhtemelen ilk Çin tavası değil. Yağ ile yemek pişirme daha sonra başladı. Yemeği su ile pişirmek için kullanıldığını, yani bir kazan olduğunu düşünüyoruz” diyor.