400 bin yıllık dişler insanın yaşını yanlışlıyor mu?

İsrail’in Rosh Ha’ayin kenti yakınlarındaki Qesem Mağrası’nda 400.000 yıl öncesine tarihlenen insan dişleri bulundu. Bu inanılmaz keşif modern insanın en eski kanıtları olabilir. Şimdiye kadar bulunan en eski insan kalıntıları 200.000 yıl öncesine aitti. Afrika’da bulunan bu fosillere dayanılarak modern insanın Afrika’da ortaya çıktığı sanılıyordu.

Qesem Mağrası Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Avi Gopher ve Dr. Ran Barkai tarafından 2000 yılında keşfedildi. Buluntulara göre bu mağra 400.000 ila 200.000 yıl öncesine kadar kullanılmış. Anatomi ve Antropoloji bölümünden Prof. Israel Hershkowitz ve uluslar arası üyelerden oluşan bir araştırma ekibi bulunan dişler üzerinde morfolojik bir test gerçekleştirdi. CT ve X ışını tarayıcıları ile incelenen dişler modern insan dişlerine çok benziyor. Aynı zamanda Nazareth yakınlarındaki Aşağı Galilee’de yer alan Skhul ve Qazef mağralarında daha önce keşfedilen buluntulara da çok benziyor. Bu buluntular günümüzden yaklaşık 100.000 yıl öncesine ait.
Gopher and Barkai’ye göre düzenli alet yapımı, ateşin kullanımı, avlanma, hayvan etinin kesimi ve paylaşımı, taş aletler için yeraltındaki hammadde kaynaklarının toplanması gibi kanıtlar bu buluntuların Qasem Mağrası’nda yaşayan insanların kültürü ve yaşam tarzı hakkında da bilgiler veriyor ve aynı zamanda modern insanın ortaya çıkışı ile birlikte yenilikçilik ve yaratıcılığın da gelişmeye başladığı hipotezini de güçlendiriyor.


Geçici ve kalıcı dişlerden oluşan bu kalıntılar orta pleistosen çağına ait. Bu yüzden daha önce Güneybatı Asya’da bulunan insan fosillerinden kronolojik olarak daha erken bir döneme ait. Qesem dişleri her ne kadar Neanderthal insanlarının dişleri ile uyuşmasa da bu dişlerin sahibinin bazı özellikleri itibariyle Neanderthal soyu ile akrabalığı olduğu düşünülüyor. Fakat kanıtlar daha çok  Skhul-Qafzeh’te bulunan dişler ile benzerlik gösteriyor. Araştırmacılara göre Qesem Mağrası’nda  yapılan keşif uzun süredir kabul gören modern insanın Afrika’da ortaya çıktığı görüşünü yerlebir edebilir. Son yıllarda İspanya ve Çin gibi farklı bölgelerde bulunan insan iskeletleri de bu teorinin zayıflamasına yol açtı. Ancak Qesem’de bulunan bu fosiller yaşları itibariyle çok önemli ve paha biçilmez nitelikte.

Cambridge Üniversitesi Prehistorya Uzmanı Sir Paul Mellars bu keşfin çok önemli olduğunu çünkü bu erken döneme ait buluntuların çok nadir olduğunu ancak bu buluntuların modern insana ait olduğunu kesin olarak söylemek için erken olduğunu belirtiyor : “Buluntuların tarihlerinden ötürü modern insana ait olması çok düşük bir ihtimal. Bu kalıntılar modern insanın antik bir akrabası olan Neanderthal insanına da ait olabilir.” Mellars ayrıca dişlerin orijin tespiti için çok güvenilir unsurlar olmadığını ancak kafatası kalıntıları bulunursa bunların daha iyi sonuç vereceğini vurguladı.

Keşfin sahibi araştırmacılar Gopher, Barkai ve Hershkowitz keşiflerinin kesinleşmesi için daha kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Onlara göre eğer bu keşif doğruysa insanlık tarihinin yeniden gözden geçirilmesi gerekir.

Kaynaklar: Jerusalem Post (26 December 2010),
NPR (27 December 2010), AFP (28 December 2010),
Irish Examiner (29 December 2010),
EurekAlert! (30 December 2010)

Bilimhaber.net

Reklamlar