Kuşlar da cenaze töreni yapıyor

Bilim insanları, bir kuş türünün ölüleri için “Cenaze töreni” düzenlediğini ortaya çıkardı.

“Animal Behaviour” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, “Alakarga” olarak bilinen kuş, kendi türünden bir kuşun ölüsünü gördüğünde yiyecek arayışına son verip diğerlerine sesleniyor. Çağrıyı duyan alakargalar, ölü kuşun etrafında toplanıyor. California Üniversitesi’nden Teresa Iglesias ve arkadaşları, çeşitli evlerin arka bahçelerine renkli tahta parçaları, ölü alakargalar, içi doldurulmuş alakarga ve orman baykuşları bıraktı.

Araştırmacılar, renkli tahta parçalarına tepki vermeyen alakargaların kendi türünden kuşun ölüsünü gördüğünde diğerlerini uyarmak için farklı biçimde ötmeye başladığını ve çağrıyı duyan diğer alakargaların da ölü kuşun etrafında toplandığını belirledi. Arkadaşları için gürültülü bir “Cenaze töreni” düzenleyen alakargaların, gün boyu beslenmeye çıkmadığı gözlendi. Alakargalar, en büyük düşmanları olan orman baykuşlarını gördüğünde de türdeşlerini uyarıyor. Çağrıyı duyup bir araya toplanan alakargalar, ortak düşmanlarının üzerine çullanıyor. Alakargalar, aynı davranışı içi doldurulmuş alakargaları gördüklerinde de sergiliyor.

Alakargaların kendi türlerinden bir kuşun ölümünü diğerleriyle paylaşılması gereken bir durum olarak gördüklerini belirten Iglesias, söz konusu kuşların aynı zamanda türdeşlerinden birinin ölümüne neden olan şeye karşı birbirlerini güvenceye almaya ve bir araya toplanarak karşılarına çıkabilecek riski azaltmaya çalıştıklarına işaret etti.
Zürafa ve fil gibi bazı hayvanların ölen akraba üyelerinin cesedi çevresinde dolaştıklarını belirleyen bilim insanları, hayvanların da tıpkı insanlar gibi ölüm kavramına yabancı olmadıklarını ve hatta “Yas” tuttuklarını ileri sürüyor. (AA)

Radikal