Denizli’nin Deve Kuşu Fosili

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cihat Alçiçek, 7.5 milyon yaşında devekuşu yumurtası buldu. Denizli’de daha önce 500 bin yıllık insan kalıntısı Homo Erectus ve Fethiye’de de 9 milyon yıllık nesli tükenmiş ilkel zürafa fosili bulan Alçiçek’in yeni bulgusu, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. 7.5 milyon yıl önce bölgede yaşayan devekuşlarının, Afrika’da bulunanların atası ve bu hayvanların daha iri bir türü olduğu ifade edildi. Denizli horozunun ise 2 bin 300 yıl önce bu kentte ortaya çıktığı belirtildi.

Fosilin Denizli’ye getirilmesi ile ilgili PAÜ’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Denizli Valisi Yavuz Erkmen, mermer travertenler içinde bulunan fosilin Denizli’ye iade edilmesinin mutluluk verici olduğunu belirterek, şöyle dedi:

”Erkeğe ait olduğu belirlenen fosil önümüzdeki aylarda Denizli Müze Müdürlüğü tarafından sergiye sunulacak. Bu fosil, Denizli’nin tarihi ve jeolojik yapısını ortaya çıkaran bir durum oldu. Özellikle merak eden herkesin bu bulgu için Denizli’ye geleceğini umut ediyorum. Denizli’nin turizmine mutlaka katkı sağlayacaktır.”

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç da Kaklık’ta bulunan 500 bin yıllık erkeğe ait fosilin uzun bir inceleme döneminin ardından Denizli’ye gönderildiğini söyledi.

Böyle bir fosilin Denizli’de bulunmasının turistlerin ilgisini çekeceğini belirten Ardıç, Denizli’deki arkeolojik çalışmaların hız kazanabileceğini kaydetti.

KATKI SAĞLADI

Daha önce bulduğu 500 bin yıllık insan fosiliyle insansıların göç yollarına ilişkin araştırmalara katkı sağlayan Alçiçek, tıp dünyasına da katkı sağladı. Fosilin taşıdığı tüberküloz deformasyon izleri, tıp çevrelerinde büyük ilgi çekti. Alçiçek, daha sonra Fethiye’deki Eşen Çayı’nda 1.5 metre boyunda ilkel bir zürafa olan 9 milyon yaşındaki Palaeotragus rouenii fosilini buldu.

ŞAŞIRIP KALDI

Son olarak Denizli’nin Çal ilçesi yakınlarında yüzey incelemesi sırasında eline bir devekuşu yumurtası geçince şaşkına dönen Alçiçek, hemen Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi’e gönderdi. Yumurtanın burada hem incelendiğini hem de sergilendiğini kaydeden Alçiçek, “Bu konuda uzman değilim. Sadece keşfediyorum. Saha elemanı olduğum için araştırma yaparken buluyorum” dedi.

FRANSA’DA SERGİ

Kültür Bakanlığı’nın himayesinde, Ankara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Paris Paleontoloji Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen, “Türkiye’nin İlk Sakinleri” adlı sergi düzenleneceğini, 2002 yılında bulduğu Homo Erectus fosilinin de sergide olacağını kaydeden Alçiçek, “Sergi 10-31 Mayıs tarihleri arasında Denizli’de yapılacak. Antalya, İzmir, İstanbul, Konya, Erzurum ve Samsun’da da görülebilecek serginin bir eşi Fransa’da 2009 Türk Yılı etkinlikleri çerçevesinde izleyicilerle buluşacak. Serginin bitiminde Homo Erectus fosili Denizli’de kalacak” şeklinde konuştu.

AFRİKA KÖKENLİ

Dünyadaki bütün insanların Afrika kökenli olduğu ve diğer kıtalara buradan dağıldıkları, bu sırada Ortadoğu ve Anadolu’dan geçtikleri yönündeki tezleri desteklemesi açısından önem taşıyan Homo Erectus fosili, “bilinen en eski tüberküloz vakası” olarak da tıp tarihine geçmişti. 

Not : Bundan önceki bulunan Devekuşu fosili 56 milyon yıl öncesine ait  Fransa’da Paris’in 60 km. kuzeyinde bir magarada Paleontolog Eric Buffetaut tarafından bulunmuştur.

Yeniasır

Hidrojeoloji.blogcu