Mersin·de omurgalı deniz ineği fosili bulundu

 

Mersin’de omurgalı deniz ineği fosili bulundu.


Erdemli’de Sandal Dağı’ndaki kaya bloğu içinde ”Omurgalı Deniz İneği” (Metaxytherium) fosili bulunduğu bildirildi.


Mersin Üniversitesi (MEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selim İnan, yazılı açıklamasında, Türkiye’de ilk kez bulunan ”Omurgalı Deniz İneği” fosilinin jeolojik geçmişteki coğrafya, iklim, yaşam-ortamsal koşullarla, Türkiye ve dünyanın jeoloji tarihi hakkında bilgiler vermesi gibi bilimsel öneminin yanı sıra toplumun ilgisini çekecek büyüklük ve güzellikte olduğunu belirtti. 


Emekli memur Mehmet Demirci’nin kara avcılığı yaparken, bir kaya bloğu içinde gördüğü omurga parçalarının fotoğrafını çekerek, kendilerine ihbarda bulunduğunu kaydeden İnan, söz konusu bulgunun, öğretim üyeleri Prof.Dr. Nurdan İnan, Doç.Dr. Kemal Taslı, Doç.Dr. Muhsin Eren ve araştırma görevlilerinden oluşan ekip tarafından yerinde incelendiğini bildirdi. 


Fosilin, Erdemli ilçesi sınırlarındaki Sandal Dağı’nın güneyindeki kireç taşı kayalarından oluşan Karaisalı formasyonunda, yaklaşık 2.5 tonluk bir blok içinde bulunduğunu ifade eden İnan, şunları kaydetti:


”Yaptığımız incelemede kaya bloğunun çevresinde define arayıcıları tarafından patlatma ve kazı yapıldığı anlaşılmaktadır. Fosilde kaburga ve omur kemikleriyle ön yüzgeç parçaları çok iyi korunmuştur. Göğüs kafesi genişliği 86 santimetre, omurga uzunluğu ise 82 santimetredir. Baş ve kuyruk kısımları, fosilleşme öncesi parçalanma-sürüklenme gibi nedenlerle mevcut değil.


Yapılan yüzey araştırmasında bu parçalar bulunamamış, ancak buluntudan 100 metre güneyde bir başka bireye ait kaburga parçaları bulunmuştur. Daha detaylı araştırmalarla bulgu sayısının artacağı düşünülmektedir.” 


Yapılan ilk araştırmalarda, kabaca denizel memeli olarak tanımlanan fosil kalıntısının fotoğraflarını, ABD’nin Teksas Tech Üniversitesinde omurgalı fosiller üzerine doktora çalışması yapan Murat Maga’ya gönderdiklerini belirten İnan, fosilin deniz inekleri grubundan ”Metaxytherium” türüne ait olduğu bilgisine ulaşıldığını kaydetti. İnan, bu tür fosilin Türkiye’de ilk kez bulunduğunu, Dokuz Eylül Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Tanju Kaya’nın da bu fosil bulgusunun Türkiye’de ilk olduğunu doğruladığını kaydetti.


Prof. Dr. İnan, bu tür bulguların, Mersin’in arkeolojik açıdan olduğu kadar, doğa tarihinin jeolojik eserleri bakımından da büyük zenginliklere sahip olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Mersintercüman