Sivas’ta 10 milyon yıl önce yaşamış fil ve zürafa fosilleri bulundu

Sivas’ta kazı çalışmalarını sürdüren Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Güleç ve ekibi, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile birlikte basın toplantısı düzenledi

Prof. Dr. Ersin Güleç, 1993 yılında yüzey çalışması, 2002 Temmuz ayında ise kazı çalışması başlayan ve her yıl temmuz- ağustos aylarında 3 hafta süre ile Türk ve yabancı bilim adamlarından oluşan 15 kişilik ekiple kazıların sürdüğünü söyledi. Tüm dünyanın gözünün kazılar üzerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Güleç, şöyle konuştu:

“Sivas’ta Halimhanı-Hayranlı fosil kazısı çalışmalarımız sürüyor. Burada 10 milyon yıl önce yaşamış hayvanların fosillerine ulaştık. Özellikle Anadolu’da bulunmayan fil ve zürafa fosilleri dikkat çekiyor. 70’e yakın buluntu alanı tespit ettik. Bu hayvanlar sele kapılarak gelmiş. Ve üzerleri hemen toprakla örtülerek fosilleşmiş. Bu nedenle vücut iskeletleri bozulmamış. Çalışmalarımızda atların atası olarak bilinen 3 toynaklı `hipparion’ denen 3 tür at cinsi fosili bulduk. Bunun yanı sıra gergedan, keçi, geyik, antilop, fil, domuz, zürafa, kunduz, sansar, fare gibi kalıntılar da var. Faunal açısından Afrika’dan Avrasya’ya göç eden hayvanların bağlantıları için bu kazı çok önemli. Bu nedenle tüm dünyanın gözü bizim kazımızda. Burada bulunan iskeletler Sivas’ta oluşturalacak müzede sergilenecek.”