Sahte fosil sergilerine karşı ‘fosil sergisi gezme kılavuzu

Üniversite Konseyleri Derneği Evrim Sürüyor Çalışma Grubu ve Özgür Düşünce Hareketi, sahte fosil sergilerine karşı “fosil sergisi gezme kılavuzu” hazırladı.

Evrim karşıtlarının son dönemde sıkça başvurduğu sahte fosil sergilerine karşı “fosil sergisi gezme kılavuzu” hazırlandı.

Evrim karşıtlığı yapan sahte fosil sergileri herhangi bir denetime tabi tutulmadığı için yayılıyor. Konunun uzmanı olmayan kişi ve kuruluşlar ne fosillerin gerçekliğini ne de sergi sırasında anlatılanların bilimselliğini sorgulayamıyorlar. Ama oldukça ilgi çekici bulundukları için bir etkinlik olarak kolayca izin verilebilen bu sergiler, bilim insanlarının tepkisini çekiyor.

Üniversite Konseyleri Derneği Evrim Sürüyor Çalışma Grubu bir süredir bu evrim karşıtı, bilim düşmanı çevreye dair araştırma yapıyor. Dernek bu sergilerin soruşturulması gerektiğini belirterek “sergilerdeki fosillerin tespit ve tescili yapılmış mıdır? Kültür Bakanlığı onayı var mıdır, var ise hangi örneklerdir? Sergilenenler ile envanter defteri birbirini tutmakta mıdır? Sergilenen örneklerin güncel canlı ile aynı olduğu iddiasını hangi bilimsel makaleye dayanarak söylemektedirler” gibi soruların cevaplanmasının önemi olduğunu söylüyor.

Sahte fosil sergilerinin sokak arası simitçilerden meydanlara, fuarlardan okullara kadar her yerde hurafelerle faaliyette olduğunun belirtildiği açıklamada, “Ancak artık eskisi kadar kolay değil! Özgür Düşünce Hareketi ve Üniversite Konseyleri Derneği Evrim Sürüyor Çalışma Grubu’nun işbirliğiyle hazırlanmış ‘fosil sergisi gezme kılavuzuyla’ fosil sergisi gezileriniz artık çok daha verimli geçecek” denildi.

Fosil sergisi gezileri için hazırlanmış klavuza buradan ulaşabilirsiniz.

(soL-Bilim)