165 milyon yıllık dev ‘Tyrannoneustes lythrodectikos’ fosili müzede bulundu

article-2269206-1733EE44000005DC-307_636x382

Araştırmacılar, 165 milyon yıllık yunus şeklinde, krokodil sınıfına ait dev bir canlıya ait olduğunu belirttikleri fosil buldu. Ancak fosilin bulunduğu yer bir kazı alanı değil, müze.

Antk bir canlının fosiline ait parça, İskoçya’daki bir müzenin çekmecesinde bulundu. Fosili bulunan antik timsaha, ‘Tyrannoneustes lythrodectikos’ adı verildi. Dev cüsseli bir avcı olduğu belirtilen antik timsah, “suları kana bulayan yüzücü” olarak ifade edildi.

Uzun yıllar çekmecede unutulan fosil hakkında LiveScience sitesine bilgi veren İngiltere’nin Southampton Üniversitesi’nden palentolog Mark Young, “Tyrannoneustes, 165 milyon yıl önce yaşamış olan, yunus benzeri bir canlıydı” dedi.

Young, antik timsanın ‘uzun bir buruna, geniş yüzgeçlere, zırhsız deri ve yine yüzgeç benzeri bir kuyruğa sahip olduğunu’ belirtti. Alt kısmı üst kısmından daha geniş olan kuyruk, bu özelliğiyle modern köpekbalıklarının kuyruğuna benziyordu. Bilim insanları, Tyrannoneustes’in ne kadar büyük olduğu konusunda emin olmasa da, alt çenesinin sağ tarafının en az 67 santimetre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor.

DEV AVCI
Journal of Systematic Palaeontology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Tyrannoneustes, alt çenesi ve dişleri sayesinde, kendisinden küçük canlıları kolaylıkla avlayabilen korkutucu bir canlıydı. Tyrannoneustes, ağzıyla yakaladığı avlarını muhtemelen parçalıyor ve küçük parçalara bölerek yiyordu.

super-croc-fossilkucuk

Dev timsahın fosilinin bulunduğu bölgenin, 165 milyon yıl önce Avrupa’nın büyük kısmı gibi sığ sular altında olduğu ifade edildi. Young, “Tyrannoneustes’in yaşadığı dönemde, Avrupa büyük karalara sahip bir takımadalar halindeydi. Deniz yüzeyindeki sıcaklık 20-27 derece arasında değişiyordu. Tyrannoneustes’in yaşadığı bölgede, kendisi dışında denizlerde yaşayan birçok canlı türü vardı. Bunların birçoğu efsanevi Loch Ness canavarına benzeyen dinozorlar, balıklar ve mürekkep balıklarıydı.

20’İNCİ YÜZYILIN BAŞINDA KEŞFEDİLDİ
Tyrannoneustes’in de aralarında bulunduğu fosiller, ünlü paleontolog olan ve ‘fosil avcısı’ olarak bilienn Alfred Leeds tarafından 1907 ile 1909 yılları arasında bir kil çukurunda bulundu. Fosiller, Glascow’daki Hunterian Müze ve Sanat Galerisi’nde bir çekmeceye kaldırıl ve unutuldu. Young ve meslektaşları tarafından bulunan fosiller, yaklaşık 100 yıl el dokunmadan bekledi.

Young, Tyrannoneustes’ten günümüze hiçbir timsah türünün ulaşmadığını, antik canlının aslında nesli tükenen ‘metriorhynchidae’ timsah sınıfına girdiğini belirti. Young, “Bu yeni tür metriorhynchidae sınıfının fosil kayıtlarındaki boşlukları tamamlıyor… Bulunan fosil, Jura döneminin ortalarında, ‘metriorhynchid’ timsahların dev cüsseli avcılara dönüştüğünü gösteriyor. Ancak Jura döneminin sonlarında, diğer birçok timsah türü de dev acılar haline geldi. Tyrannoneustes’in ilk olarak evrim geçirmesinin, diğer türleri nasıl etkilediğini bilmek çok zor” dedi.

 NTV