Gupi Balıkları: Her şey daha çekici olmak için!

page

Erkek Gupi balıkları, karşı cinse daha çekici görünmek için çirkin arkadaşlarını kullanıyor.

İngiliz Kraliyet Bilim Topluluğu’nun yayımladığı makalede, erkek Gupi balıklarının, etraflarında dişiler olduğunda renkleri daha sönük hemcinsleriyle birlikte görünmeyi tercih ettiği belirtildi.
”Erkek Gupilerin, aktif biçimde çekiciliklerini azami seviyeye çıkaran sosyal bağlamı seçtikleri” ifadesi kullanılan makalenin baş yazarlarından Clelia Gasparini, ”Etrafınız çirkin arkadaşlarla kuşatıldıysa, daha iyi görünürsünüz” dedi.

Gasparini ve meslektaşları, teorilerini, İtalya’nın Padua Üniversitesi’nde yaptıkları bir deney üzerine inşa ettiler. Tekrarlanan deney çerçevesinde kurulan bölmeli akvaryumun her iki bölmesine birer dişi Gupi balığı, birinci bölmeye iki parlak renkli ve çekici erkek Gupi balığı, diğerine soluk renkli Gupiler koyuldu.

Erkek bir Gupiye akvaryumun ortasında dişilerden herhangi birine yaklaşma şansı verildiğinde, en popüler dişinin soluk renkli Gupilerin bölmesindeki olduğu gözlendi. Erkek Gupilerin, zamanlarının yüzde 62’lik bölümünü bu bölmede geçirdiği görüldü.

Araştırmacılar ayrıca Gupi balığı ne kadar çirkinse, parlak renkli Gupilerin bulunduğu bölmede dolaşma olasılığının o kadar az olduğunu fark ettiler ve bunun nedenini de parlak renkli hemcinslerinin daha saldırgan olmasıyla açıkladılar.

Anayurdu Orta Amerika olan tatlı su balıkları Gupiler, lepistes olarak da biliniyor ve akvaryumlarda yetiştiriliyor.

Cumhuriyet