Tarihin en eski dinozor embriyosu

17323908,pd=4,mxw=720,mxh=528

Dünya’daki egemenlikleri 65 milyon yıl önce sona eren dinozorların, bilinen tüm canlılara kıyasla en hızlı embriyonik evreye sahip olduğu ortaya çıktı.

Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde bulunan Kunming kenti yakınlarındaki kazı alanında, otobur Lufengosaurus dinozoruna ait çok sayıda kalıntı bulundu. Boyları 10 metreye kadar çıkan Lufengosaurus’lar, zamanla Dünya’nın gördüğü iki ayak üzerindeki en büyük dinozor olacak şekilde evrim geçirdi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 195 milyon yıllık kalıntılar üzerinde incelemeler yapan isimlerden Robert Reisz, “Bu canlılar bugüne dek gördüğümüz tüm memeli, kuş veya diğer dinozor türlerinden daha hızlı gelişiyordu” dedi. Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nde akademisyen olan Reisz’ın ekibinde, Çin, Tayvan, Avustralya ve Almanya’dan gelen paleontologlar da yer aldı.

Araştırmacılar, Lufengosaurus embriyolarının, bugüne dek bulunan en eski dinozor kalıntıları olduğunu belirtti.

New York Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nden Mark Norell, “Bulunan fosiller gelişim sürecindeki dinozorların erken embriyolojik evreleri hakkında benzersiz bir bakış açısı sunuyor” dedi.

Bir Lufengosaurus embriyosuna ait kalıntının ortasındaki bölüm, bol kan damarı içeren kemik dokusuna işaret ediyor. Bu yapı, dinozorun çok hızlı geliştiğine bir işaret (Büyütmek için tıklayın)

Bir Lufengosaurus embriyosuna ait kalıntının ortasındaki bölüm, bol kan damarı içeren kemik dokusuna işaret ediyor. Bu yapı, dinozorun çok hızlı geliştiğine bir işaret (Büyütmek için tıklayın)

YUMURTALARI NE DAĞITTI?
Wall Street Journal’ın haberine göre, araştırmacılar fosilleri kızılötesi senkrotron ışınlarına maruz bırakarak, mineralleşmiş kemikler içindeki organik proteinlerin izlerini araştırdı. Uygulanan yöntemle, incelenen materyalin iç kimyasına zarar verilmemiş oldu.

Paleontologlar, fosillerdeki tortunun sadece kemik olmayabileceğini, aynı zamanda ölmüş dinozorların dokusunu da içeriyor olabileceğini belirtti.

Her biri bir kalemin içindeki kurşun kadar kalın olan küçük kemik parçaları, ilk kez üç yıl önce Kunming’in dışındaki kazı alanında çalışan bir işçi tarafından fark edildi. Tayvanlı bir fosil avcısı, kalıntıların dinozor embriyosuna işaret ettiğini anlayınca, paleontologlar kazıya başladı. Kazılarda elde edilen izlerle bir tepenin ucundaki kırmızı silttaşını bulan araştırmacılar, parçalanmış yumurtalar içinde 200 dinozora ait kemikler buldu.

Geçmişteki keşiflerin aksine, Lufengosaurus embriyoları yumurtalarının içinde, bir yuvada kümelenmiş halde veya annelerinin fosilinin yanında bulunmadu. Her biri farklı bir embiryonik gelişim evresinde bulunan embriyolar, boyutları karmaşık halde, etrafa dağılmış bir şekilde bulundu. Araştırmacılar, buradan yola çıkarak bir selin veya ilkel bir su kaynağının yumurtaların yerini değiştirmiş olabileceğine inanıyor.

George Washington Üniversitesi’nden paleontolog James Clark, “Farklı evrelerdeki embriyolara ait kalıntılar bulmak, gelişim süreci hakkında hiç olmadığı kadar detaylı bir bakış açısı sunuyor” ifadesini kullandı.

Ntvmsbnc