Uzuv yenileme özelliğinin sırrı çözülüyor

130705_semender1.hlarge

Bilim insanları, bazı semender türlerinin kaybettikleri uzuvlarını diğer türlerden nasıl çok daha hızlı geri kazandıkları hakkında önemli ipuçlarına ulaştı. Biyologlar, hayvanlar alemindeki en merak edilen becerilerden birinin, genetik faktörlere dayandığını ifade etti.

Kaybettikleri kol ve bacaklarının yanı sıra, iç organlarını bile yenileyebilen bazı amfibi hayvanların sırlarını ortaya çıkarmaya çalışan bilim insanları, yeni ve önemli bulgulara ulaştı.

Bazı semender türleri, geride çok az yara izi kalacak şekilde organlarını yenileyebiliyor. Diğer türler ise aynı işlemi daha yavaş bir süreçte yerine getirebiliyor. Dahası, bazı türlerin organlarını yenileyebilme yetenekleri zamanla köreliyor.

Uzun yıllardır semenderlerin üzerinde araştırmalar yapan ve organ yenileme özelliğinin insanlara da uygulanıp uygulanamayacağını tartışan bilim insanları, semender türlerinin arasındaki farklılıkları tespit ederek organ yenilemeyi sağlayan mekanizmanın sırrını çözmeye çalışıyor.

SIR GENLERDE SAKLI
ABD’nin Kentucky Üniversitesi Biyoloji ve Omuruilik ile Beyin Hasarı Araştırma Merkezi’ne bağlı araştırmacılar, semenderlerin kuyruklarını yenilemesinde genetik kodların etkili olduğunu öne sürdü. Araştırmalar, genetik koddaki bazı parçaların kuyruğun uzunluk ve genişliğini belirlediğine işaret etti.

iO9 sitesinin haberine göre, 200’den fazla semenderin kuyruklarının yeniden büyümesini gözlemleyen ve genomlarını karşılaştıran bilim insanları, kuyruk morfolojisi ve gelişiminde genetik faktörlerin yattığını tespit etti.

130704_gecko

Yapılan araştırmada, kuyruğun incelenen bölümü gösteriliyor. En uçtaki silik olan kesit, semenderin yeniden gelişen kuyruk kısmını temsil ediyor.

Semenderlerin organ yenileme yeteneği üzerinde çalışmalar yapan S. Randal Voss’un başını çektiği ve PLoS ONE dergisinde bu hafta yayımlanan araştırmada, ‘yaranın olduğu bölgede yeniden çıkan kuyruğun uzunluğu yenileyici büyümedeki farklılıkları ortaya koyuyor’ ifadesi kullanıldı. Kuyruk uzunluğu ve genişliğinin genetik faktörlere bağlı olduğu belirtilirken, öne çıkan faktörün ‘ambysex’ olarak adlandırılan ve cinseyeti belirleyen DNA dizilimi olduğu ifade edildi.

Araştırma makalesinde “Semenderlerin yenileyici özellikleri yaklaşık 300 yıldır inceleniyor olsa da, bazı çok önemli sorular cevapsız kaldı” yorumunda bulunan araştırmacılar, ‘yenileyici büyümenin iyi anlaşılabilmesi için hücrelerin, dokuların ve moleküllerin nicel etkilerinin incelenmesi gerektiğini’ belirtti.

Ntvmsbnc