Bu Sivrisinek Fosili, Jurassic Park’ı Gerçeğe Dönüştürebilir!

4404_64_web-blood-engorged-mosquito

Washington DC’de yer alan Amerikan Doğa Tarihi ve Ulusal Müzesinde görevli paleontolog Dale Greenwalt ve beraberindeki ekip dişi bir sivrisinek fosili karnında bozulmamış kan örnekleri buldu.

Jurassic park gerçeğe dönüştürülebilir. Bu sözlerin sahibi Paleontolog Dr. Dale Greenwalt’ a ait. Araştırmanın sonuçları PNAS ve Nature dergilerinde online olarak yayınlandı. Bilim insanlarına göre ABD’nin Kansas eyaleti sınırları içerisinde geçtiğimiz ay bulunan 46 milyon yıllık sivrisinek fosilinin karnında sıkışmış halde bulunan kan örnekleri ayrıştırılabilinirse kopyalama yöntemiyle yeniden hayata döndürülebilir.

Nature dergisine konuşan Dale Greenwalt, “46 milyon yıl önce yaşamış bir kan emici uçan böceğe ait sağlam kalmış bir fosil bulmak oldukça şanstır. Sivrisineğin karnı patlamaya hazır bir balon gibiydi. Fosil oldukça kırılgan bir yapıda. Karnında çok sayıda türe ait hemoglobini bile bozulmamış kan örnekleri olduğunu fark ettik. Elimizde bu fosilin karnındaki kan örneklerini ayrıştıracak bir teknoloji bulunmuyor. Türlere ait kan örnekleri ayrıştırılabilinirse antik çağlarda yaşamış türlere ait DNA gibi çok sayıda bilgiye sahip olabileceğiz. Belki de bu türleri kopyalama yöntemi ile yeniden hayata döndürebiliriz.” Dedi.

Fosili inceleyen Oregon Eyalet Üniversitesinde fosilleşmiş böcekler konusunda uzmanlaşmış Paleontolog Dr. George Poinar ise dergiye verdiği açıklamada, “bu kan emici sivrisineğin günümüze kadar bozulmadan ulaşabilmesi büyük bir şanstır. Fosildeki her detay rahatlıkla görülebiliyor. Böylesine fosiller her zaman bulunmuyor. Ayrıca ilk incelememde fosilin karın bölgesinde omurgalı canlılara ait kan bileşiklerinin milyonlarca yıl geçmesine rağmen bozulmadan durduğuydu. Çok şaşırmıştım. Gerçekten bu keşif oldukça heyecan vericiydi. Kim bilir belki de jurassic park’ı gerçeğe dönüştürebiliriz.” dedi.

Çeviri: Yaşamın Kökeni

Kaynak:
http://www.nature.com/news/blood-filled-mosquito-is-a-fossil-first-1.13946
http://www.pnas.org/content/early/2013/10/08/1310885110

İlgili Bilimsel Makale:
http://dx.doi.org/10.1073/pnas.1310885110
doi:10.1038/nature.2013.13946