Kocabaş Hominidi Kaç Yaşında?

20140308_stp504

Yazarları arasında Pamukkale Üniversitesi Yerbilimi Bölümü’nden M. Cihat Alçiçek ve Ege Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi’nden Serdar Mayda’nın da bulunduğu, 15 Mart tarihli Earth and Planetary Science Letters dergisinde yayımlanacak olan makale, bilinen tek Türkiyeli Homo erectus olan Kocabaş Hominidi’nin yaşına ilişkin önemli veriler sunuyor.

Yaklaşık 500 bin yıl önce kafatası parçalarına rastlanmasından beri yaşı konusunda akademisyenlerin kesin bir karara varamadığı Kocabaş Hominidi (Homo erectus), hem arkaik hem de evrimleşmiş özellilkler taşımasıyla Dmanisi fosilleri (Homo georgicus) ile Çinli Zhoukoudian kafatasları (Homo erectus) arasındaki bir ara tür olarak görülüyor.

Daha önce yaşı 500 bin olarak tahmin edilen Kocabaş Hominidi’ne dair araştırma yapan ekip, Kocabaş Hominidi ve faunasının keşfedildiği fosil içeren travertenlere dair mutlak bir kronolojik çerçeve oluşturmak hedefiyle disiplinlerarası bir yaklaşım benimseyerek sedimentoloji (tortubilim), paleontoloji, paleoantropoloji gibi bilim dallarından ve kozmogenik çekirdek yoğunluğu ile paleomanyetik ölçümlerden yararlanmış.

Araştırma ile kronolojik çerçevenin üst sınırının 1,22-1,5 milyon yıl aralığında, alt sınırının ise 1,07 milyon yıl olduğu tespit edilmiş. Dolayısıyla fosillerin gerçek yaşının 1,1 – 1,3 milyon yıl aralığında olduğu düşünülüyor.

Bu sonuç, Kocabaş Hominidi’nin Çinli ve Afrikalı fosilleri içeren Homo erectus s.1. grubuna dahil olduğunu ve Orta ve Üst Pleistocene dönemindeki örneklerden farklı olduğunu gösteren morfometrik karşılaştırmalardan elde edilen paleantropolojik sonuçlarla da uyumlu.

Anadolu Yarımadası’ndaki insan yerleşimlerinin eskiliğini ispat etmesi dolayısıyla bu çalışma, Avrasya’daki Homo erectus dağılımı konusunda şimdiye kadar bilinenlere meydan okuyor.

DOI: 10.1016/j.epsl.2013.12.031

Bilimsol.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s